Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Jsem majitelem NB hp 6730b. Běží mi tam ubuntu 8.10. Jako druhý systém tam mám widle, ty pouštím sice "jednou do roka", ale tam to vypadá se suspendem ok, takže hw problém to asi nebude. Pokud v ubuntu normálně v gnome uspím notebook a pak ho probudím, mám tak 50% šanci, že se naplno rozjede větrák notebooku a nejde zastavit. Pomůže pokud nb jednou nebo víckrát za sebou uspím a probudím. Kde hledat problém? Mám pocit, že dřív mi to tohle nedělalo. Dělá to jak pokud to běží na baterii i pokud to jede ze sítě.
Nápodobně, HP 6730B mam, na něm gentoo, větráky skoro nemuknou, jádro 2.6.27-gentoo-r7, sys-power/acpi 0.06-r5, sys-power/acpid 1.0.6-r1, sys-power/acpitool 0.4.7-r1, sys-power/hibernate-script 1.97-r4.
Třeba u mě je to tak, že když větráček běžel před uspáním tak běží na stejných otáčkách i po probuzení, přestože je procesor studený. Jediné řešení co jsem našel je napsat si skript, který krátce naplno zatíží procesor aby se zahřál aspon na 50°C a pak se skript vypnul. Teplota procesoru pak spadne tak na 40° a větráček už neběži.
Zkusim. Stejné problém je na distribučním jádře i na vanilce 2.6.28.4, to už jsem taky zkoušel, ale bez úspěchu.
Tak reload modulu fan nezabral.
Co restart acpi?
Ani to nepomohlo.
Mam dojem, že je ten noťas docela novej, takže bych dal nejnovější verze kernelu jestli pomůže? Moje osobní zkušenost s tim noťasem: ovládání jasu přes acpi mi v Mandrivě jde, v gentoo nee. Zatim jsem to neřešil.
No já mám tenhle problém na obou jádrech 2.6.27 i na řadě 2.6.28. Možná to porouchalo něco v biosu, protože já 2.6.28 zkoušel ještě před tím než to začalo dělat problémy, ale nejsem si jistý kdy přesně to začalo.
chvt 7; chvt 1; chvt 7umistene do suspend skriptu ihned po probuzeni
Tiskni
Sdílej: