Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den,
používám Postfix+Squirrelmail. Nyní jsem dostal za úkol rozchodit přesměrování pošty a odpověď v nepřítomnosti, což by si uživatelé měli nastavovat z webmailu.
Plugin autoresponder ve Squirrelmailu mám zapnutý, vacation v linuxu nainstalovaný, ale nezdá se, že by to fungovalo.
Nevím, jak zajistit, aby se uložilo to, co uživatel v auto responderu přes webmail nastaví (Mělo by se to ukládat asi do .forward a do vacation.msg v /home adresáři uživatele. Ale neukládá se to.)
Díky za radu, JR
PS: prosím nepište, že tyto funkce zahlcují internet zbytečnými maily atd. atd., prostě to chce vedení a já se musím podřídit...
A má to právo do těch souborů zapisovat? Webová aplikace, což Squirrelmail je, má obykle právo zapisovat jen do složky příslušného webu.
Souborům jsem nastavil práva 777, ale ani tím se nic nezměnilo.
JR
To jsem jen hádal jako možnost. Tudy cesta nevede, tak jsem se na ten plugin zkusil podívat a:
Používám www.squirrelmail.org/plugin_view.php?id=172. Je to přes ftp.
Takže jsem použil plugin, na který se ptáte. Když nyní ve webmailu zapnu autoreply, tak se v home adresáři uživatele vytvoří soubory forward.* a vacation.*.
Plugin ale vrací místo odpovědi chybový mail, kde je ke konci hláška:
<test@mail.domena-xy.cz>: Command died with status 1: "/usr/bin/vacation test"
JR
No a co se tedy stane při spuštění toho příkazu bokem, pod uživatelem webového serveru nebo konkrétním člověkem?
Nestane se nic: když spustím /usr/bin/vacation test, tak je kurzor na začátku dalšího řádku a čeká...
Takže zřejmě čeká na nějaká data ze standardního vstupu. Asi bude potřeba najít, kde a jak se to v PHP volá, a doplnit nějaké debugovací hlášky. A nebo googlit, zda to již někdo vyřešil.
Pokud plugin vytváří ty soubory, tak funguje - dělá, to co má on dělat, ostatní je už na jiných programech. To odpovídání musíš mít rozchozené na úrovni poštovního programu. Pro začátek nainstaluj program vacation. Ten příkaz vacation v podstatě akorát do souboru vacation.msg zapíše zprávu, která se má posílat (a to je taky to, na co čeká, pokud ji nezadáš jako parametr).
Pokud plugin vytváří ty soubory, tak funguje - dělá, to co má on dělat, ostatní je už na jiných programech. To odpovídání musíš mít rozchozené na úrovni poštovního programu.
Ten příkaz vacation v podstatě akorát do souboru vacation.msg zapíše zprávu, která se má posílat (a to je taky to, na co čeká, pokud ji nezadáš jako parametr).
Ano, ono to vypadá, že plugin funguje, protože dokáže správně modifikovat soubory .vacation.* a .forward.*, jenže nějak selhává to odesílání.
Místo vacation zprávy přichází jen mail s chybou, co jsem psal.
Ale, jak jsem psal, to už je problém poštovního programu. Alespoň napiš co tam používáš (Postfix, Qmail, Sendmail, Exim ...)
Používám Postfix (viz původní dotaz). Nyní jsem zjistil, že ačkoliv plugin správně zapíše do souborů vacation a forward, tak zřejmě má při ukládání nastavení vyvolat příkaz /usr/bin/vacation -I, což neudělá. Tím se nevytvoří soubor .vacation.db.
Když spustím /usr/bin/vacation -I ručně, databáze se vytvoří a vše začne fungovat. Má to ale ještě nedostatek: na kažkou adresu odpovídá jen jednou.
Takže nyní mám 2 problémy:
1. jak donutit plugin, aby spustil vacation -I (běžný user práva ke spuštění má)
2. jak nastavit, aby odpovídal na každý mail z jedné adresy.
Zjistil jsem, že problém bude asi v konfiguračním souboru pluginu - config.php.
Zde je řádek:
$www_initialize = '/usr/bin/sudo -u ###USERNAME### /usr/bin/vacation -I';
Za ###USERNAME### se ve skriptu option.php dosadí uživateleské jméno. Ale příkaz sudo podle mě bude očekávat heslo, které ale nedostatk dostat, takže se příkaz neprovede. Tohle ale neumím vyřešit.
Inicializaci můžete uděla dopředu ručně, není potřeba při každé změně.
Zmíněné nastavení se použije, jen pokud je zapnuté $initialize_when_create nebo $initialize_when_change. Význam má také jen pokud se používá FTP přístup. Návod jak na to sudo je v souboru README u pluginu. Ve zkratece: do /etc/sudousers přidat
Runas_Alias MAILUSERS = {list of users using webmail and need vacation functionality}
apache ALL=(MAILUSERS) NOPASSWD: /usr/bin/vacation
kde apache nahradíte uživatelem, pod kterým běží webserver, a použijete ho i v tom config.php
Tak jsem tedy do toho souboru přidal:
Runas_Alias MAILUSERS = {test}
wwwroot ALL=(MAILUSERS) NOPASSWD: /usr/bin/vacation
a restartoval jsem server.
Teď mi však plugin při uložení nastavení (když zapnu autoreply) dává chybu An error occurred initializing the autoresponder
Takže správně má být:
Runas_Alias MAILUSERS = ALL
wwwrun ALL=(MAILUSERS) NOPASSWD: /usr/bin/vacation -I
Tím je problém vyřešen. Díky všem za rady.
JR
Můžeš tam mít i to test (předpokládám, že máš takového uživatele), ale bez těch složených závorek. A pokud jmen uvedeš více, tak je odděl čárkami.
Skopnul jsem ti to přímo z README a těmi závorkami chtěl autor zřejmě naznačit, že se jedná o seznam.
Tiskni
Sdílej: