Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Dobrý den, mám následující potíže nastavením lennyho s XFCE:
Problém č.1: Nedaří se mi mountovat druhej disk s NTFS (je to master, 30 G, oba disky jsou ATA). Po krátkém laborování s aptitude se mi povedlo dostat se na USB s FAT32, ale HDA nic. Je mi jasné, že na to potřebuju nějaký balíček, ale nevím jaký. Thunar disk vůbec nevidí, fPCman (z GNOME?) disk vidí, nicméně, když se ho pokusím otevřít, zahlásí mi to jakési upozornění o právech, načež to zmrzne a PCMAN musím shodit Xkillem a bez restartu ho znovu nespustím.
Problém č. 2: je to směšné, ale nastavení klávesnice, mám tam českou a chci nějakou jinou (anglickou), po několika hodinách šťourání v aptitude jsem se dostal leda tak k podpoře azbuky, pak jsem si pustil něco, co se jmenuje sciam a přibylo mi nastavení sciam, kde jsem přidal en(US), nicméně klávesnice mi furt píše ěščř etc. Jsem asi pitomý, ale nezjistil jsem kde se to nastavuje.
Problém č. 3: Nenašel jsem nastavení připojení, asi mi chybí nějaký balíček, jak nastavit IP a DHCP z příkazové řádky jsem nezjistil, potřeboval bych nějaký odkaz na rozumný (blbuvzdorný) návod.
Problém č. 4: Nemám doma net, existuje nějaký snadný způsob jak stáhnout package včetně prequisities do compu "na jedno kliknutí"?
Problém č. 5: Každý mi radí, že debian není vhodnej pro uplnýho začátečníka, já ale chci konkrétně debian, má nejvíc pro mě zajímavejch balíčků. XFCE je sice poměrně spartánské, ale chtěl jsem nenáročnej desktop, pracuju na relativně starožitném PC a nechci aby mi ho brzdily ještě animované hopsající nesmysly.
1. aptitude install ntfs-3g potom do /etc/fstab přidejte tento řádek
/dev/hda /mnt/C: ntfs-3g defaults,locale=cs_CZ.utf8,fmask=111 0 0
/mnt/C: si změňte na složku, kde chcete, aby disk byl.
2. dpkg-reconfigure xserver-xorg
3. XFCE neznám, ale v GnOME je určitě nějaký spráce připojení, kde si můžete síť nastavit. Pokud máte na síti DHCP server, tak stačí nainstalovat: aptitude install dhcp3-client
4. Nevím, jestli na jedno kliknutí, ale můžete, tam kde máte připojení k netu sledovat aktualizacee z www.debian.org, vypálit si aktualizovaný obraz na DVD a potom z něj doma aktualizovat.
5. Debianu se nebojte, to, co lidi říkají, je zastaralý mýtus, já taky první Linux měl Debian a stále mám.
1. mount -t ntfs /dev/hdb /mnt/disc (pouze rw, pripadne apt-get install ntfs-3g a potom
mount -t ntfs-3g /dev/sdb /mnt/disc
2. dpkg-reconfigure locales
3. ifconfig
cat /etc/network/interfaces
echo "auto lo" > /etc/network/interfaces
echo "iface lo inet loopback" >> /etc/network/interfaces
echo "auto eth0" >> /etc/network/interfaces
echo "iface eth0 inet dhcp" >> /etc/network/interfaces
ifdown eth0
ifup eth0
4. wget http://ftp.de.debian.org/debian/pool/main/o/openssh/openssh5.1p1-5_all.deb
5. Debian !!
NN
Ale fuj ifconfig, to už je minulost, lepší je ip.
Rád bych všem poděkoval za rady.
Jelen
Tiskni
Sdílej: