Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Prosim vysvetleni par detailu. Jsem laik a docela jsem nepochopil postup. Hlavne prava, protoze vetsina se odehrava v adr. patrici rootu, takze se musim prihlasovat (nebo sudo), ale samotny makepkg varuje pred spoustenim pod root.
dle navodu
1. Stahnu balicek
2.Zkopiruji ho do /var/abs/local a tam ho rozbalim
Pro spusteni "makepkg" je nutne, aby byl v tomto adr.? Nebo proc ho tam kopiruji? Uz ted se prihlasuji jako root.
3. Spustim makepkg.
Jako root mne to varuje, jako bez.uz. nemam prava. To pri instalaci balicku z AUR, jim vzdy menite prava, aby jste je mohli spustit jako bez.uz.?
Kdy do toho zasahuje program "abs"? On provadi ten prikaz "makepkg", takze je nutne pro jeho funkcnost, aby to bylo v adr /var/abs/local ?
4. nainstaluji balicek pomoci pacman -U. Tady uz to neresim, je jasne, ze tohle musim provest jako root.
Je tento postup ofic spravne. Neni lepsi, spustit makepkg u sebe v /home a do abs pak Zkopirovat vytvoreny balicek.
ps. Neptam se co lze, ale jak se to dela spravne.
[archlinuxfr] Server = http://repo.archlinux.fr/i686a nainstalovat program yaourt. Balíček z auru pak vyhledám normálně yaourt -Ss to_co_hledám, nainstaluji yaourt -S jméno balíčku. Hledá nejdřív v repozitářích, pak v auru. Aktualizace programů z auru: yaourt -Syu --aur. Good luck ; )
takze tou i tou cestou mne vubec nemusi zajimat co se deje v /var/abs a prakticky do nej vubec nemusim chodit?
A ten yaourt teda dela vse? Tzv. yaourt -S * si sam stahne tarball, sam spusti makepkg a vytvori *.pkg.* a sam ho naistaluje?
A jeste jsem videl v jednom navodu neco jako AURBUILD. Podle toho co tam pisi by mel delat to same jak yaourt. Yaourt je lepsi?
jinak dekuji
A jeste jeden dotaz prosim. Zatim vyhledavam pomoci pacman -Ss. Existuje nejaka volba, pri ktere to vyhleda balicky a navic ukaze, ktere mam nainstalovane a ktere ne?
dekuju
bezva dekuji
Posledni vec. Zkusil jsem naistalovat asi ctyri balicky a u vsech se obevuje nejaka hlaska na nebezpeci a jestli chcu neco editovat (PKGBUILD, install soubour) To je bezne? Muzete mi doporucit nejaky balicek, kde je jiste ze by zadne nebezpeci nelo hrozit. Abych to otestoval.
hej, to je uplne bezne pri vsetkych balickoch z AURu. ide o to, ze kazdy sa moze do auru registrovat a trebars tam prepasovat aj skodlivy kod. a preto je odporucane uzivatelom, aby sa na PKGBUILDy a install subory mrkli. ja som vsak osoba doverciva a tak toto varovanie vzdy odignorujem. jose
Jeste k tomu zobrazeni nainstalovanych_nenainstalovanych balicku, existuje i shaman (graficky spravce balicku, ale priznam se , ze ho moc nepouzivam..)
Tiskni
Sdílej: