Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Cau vsichni,
byval sem uzivatelem Fedory, zacala mi vadit kvuli svym "bleeding-edge" hokusum pokusum.
Pouzivam Kubuntu, nestezuju si, ale zalibila se mi (diky marketingu ) distr. PCLinuxOS. Proto nez se vrhnu do dalsi zmeny distra, podelte se o nazory:
Kubuntu x PCLinuxOS x OpenSuse
Podotykam, ze nejsem BFU, ale ty tam jsou studentska leta protkana kompilacemi a probdelymi nocemi nad prikazovou radkou. Nejsem BFU, ale chci tak distro pouzivat.
Zhodnotte prosim podporu HW, snadnost a dostupnost (balicky) instalace aplikaci, podporu a mnozstvi dokumentace.
Jak sem podotknul, chci zmenu, takze preferuji boj PCLInuxOS vs. OpenSuse, ale pokud je Kubuntu to, co hledam (mysleno tak, ze je nej), klidne u nej zustanu.
Diky vsem,
Petr
Pokud bych měl hodnotit podporu HW, nedoporučuji distribuce *ubuntu. Mě několik let velmi dobře sloužila Mandriva, která mi vyhovovala na pracovní stanici v každém Vámi zmiňovaném ohledu. Je to osvědčená distribuce s komerční podporou určená (nejen) pro BFU. PCLinuxOS mi přijde neprověřené a OpenSUSE spíše jako takové lepší testovací prostředí. Ale aktivní uživatelé těchto distribucí budou asi mluvit trochu jinak.
kubuntu nemusim (velka moda,kazdy ma nejake to svoj *buntu - podle me dela spoustu veci za vas). PCLinuxOS vychazi z mandrake *Bleeeee*. Takze pokud vybirate pouze z techto 3distribuci jednoznacne OpenSuse. Samozdrejme je to ale na vas
O Fedore je preci obecne znamo, ze rada zarazuje ne zrovna otestovane veci, novinky atd. Hlavni pricinou ale zrejme byla absence cehokoliv proprietarniho.
Pokud chcete mít velkou kontrolu nad stabilitou instalovaného softwaru a rozhodovat se podle svého uvážení, mít navíc široké možnosti customizace a optimalizace prostředí, špičkově propracovanou dokumentaci a dobrou komunitní podporu, tak doporučuji Gentoo. Proprietární software můžete také snadno používat. Pokud Vám naopak stačí mít stabilní systém s nezastaralými verzemi softwaru a snadnou konfigurovatelností, pak je tu také skvělý Arch Linux. Uznávám, že zejména Gentoo není ale vhodné pro použití BFU uživatelem.
z tehhle tri jedine archlinux, jestli neveris, musis zkusit proste vsechny a mozna i mnohe dalsi abys pak ocenil krasu archlinuxu :)
Tak k tomu se musim pripojit, pokud nemas problem nastavit si konfiguraci rucne, tak archlinux je jedna z poslednich distribuci, ktera se necha cela pochopit za par hodin.
Mandriva nebo OpenSuse? PCLinuxOS sem teda vyradil, kdyz ho nikdo nevyzdvihuje.
Kriterium: co nejvic Windows-like (=klikani, multimedia flash atd obsazeno)
Nebo zustat u Kubuntu?
Tiskni
Sdílej: