Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
dobry den, jsem úplný začátečník v linuxu, takže bych se chtěl zeptat jak mám přesměrovat výstup strace do souboru a stímto výstupem strace bych dál potřeboval pracovat takze jak ho potom zavolam do ruznych funkci. děkuji
strace prikaz 2>soubor
strace
umí parametr -o <jméno_souboru>
. Což sice nesouvisí s bashem, ale přijde mi to jako snazší řešení.
Počet znaků nutných k napsání je stejný, takže snažší to řekl bych není
ale podstatný rozdíl je, že se vám tam nebude plést výstup toho programu a dostanete čistý strace log.No vida, hned jste si i odpověděl, proč to snazší je. ;)
mam tento ukol:
Skript tiskne informace o průběhu spuštění příkazu cmd. Klíčové slovo keyword identifikuje typ informace, která nás zajímá (seznam spuštěných programů, atd.). Analyzovanému programu cmd budou předány parametry args (pokud jsou).
použití: skript.sh keyword cmd [args...]
keyword může nabývat hodnot: EXEC (seznam všech spuštěných programů). Jako zdroj zjišťovaných informací použijte výstup programu strace.
Takze si asi musim dat ten vystup strace do souboru.jak? Pak ve funkci EXEC budu s timto vystupem potrebovat pracovat, takze jak ho pak do te funkce EXEC dostanu?
keyword="$1" shift strace -o "|grep \"$keyword\" >&3" $@ 3>&1 &>/dev/nullale má to i mouchy a jde to různě no :) Něco vymyslete ;)
jak se da udelat kdyz mam př: strace příkaz 2>&1 a potřebuji aby se ten příkaz měnil podle zadaní argumentu pri spousteni skriptu. Mam například skript ./ahoj.sh FUNKCE ls, takze bych potreboval aby se ten strace vypisoval jako strace ls.
nazev_promenne="$1" # jednička pro první parametr ahoj.sh, dvojka pro druhý atd. až 9případně příkazy shift, proměnné $@, $*, bude to chtít nějaký manuál k bashi...
takze sem udelal tohle:
#!/bin/bash
EXEC()
{
cmd="$2"
strace &cmd 2>&1
}
EXEC
ocekaval jsem ze po zadani ahoj.sh EXEC ls, se mi na obrazovku vypise vystup z programu strace ls. Ale nedeje se tak, kde je prosim chyba?
#! /bin/bash echo "Hello, world!" "${@}"
nn neni to problem, ja zkousim porad dokola ale porad se nemuzu hnout z mista. Ja jen potrebuje dostat ten vystup z toho strace do te funkce.....
kdyz napriklad udelam:
tak se mi to vypise normalne na obrazovku presne tak jak chci(takze po zadani ahoj.sh ffff ls - se mi vypise strace ls)...ale kdyz to dam do funkce tak uz to nefunguje....
#!/bin/bash fff() { strace $1 2>&1 } eval $1 $2
dekuju. A kdyz potrebuju v tom textu vyhledat radek ktery zacina slovem open
pr. open("/usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES/coreutils.mo", O_RDONLY) = 3
a potrebuji vypsat jen /usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES/coreutils.mo
tak to se udela predpokladam sedem asi ze?
Doporucuji k prostudovani manual k bashi na docs.linux.cz. Je moc pekny
Tiskni
Sdílej: