Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
dobry den, jsem úplný začátečník v linuxu, takže bych se chtěl zeptat jak mám přesměrovat výstup strace do souboru a stímto výstupem strace bych dál potřeboval pracovat takze jak ho potom zavolam do ruznych funkci. děkuji
strace prikaz 2>soubor
strace
umí parametr -o <jméno_souboru>
. Což sice nesouvisí s bashem, ale přijde mi to jako snazší řešení.
Počet znaků nutných k napsání je stejný, takže snažší to řekl bych není
ale podstatný rozdíl je, že se vám tam nebude plést výstup toho programu a dostanete čistý strace log.No vida, hned jste si i odpověděl, proč to snazší je. ;)
mam tento ukol:
Skript tiskne informace o průběhu spuštění příkazu cmd. Klíčové slovo keyword identifikuje typ informace, která nás zajímá (seznam spuštěných programů, atd.). Analyzovanému programu cmd budou předány parametry args (pokud jsou).
použití: skript.sh keyword cmd [args...]
keyword může nabývat hodnot: EXEC (seznam všech spuštěných programů). Jako zdroj zjišťovaných informací použijte výstup programu strace.
Takze si asi musim dat ten vystup strace do souboru.jak? Pak ve funkci EXEC budu s timto vystupem potrebovat pracovat, takze jak ho pak do te funkce EXEC dostanu?
keyword="$1" shift strace -o "|grep \"$keyword\" >&3" $@ 3>&1 &>/dev/nullale má to i mouchy a jde to různě no :) Něco vymyslete ;)
jak se da udelat kdyz mam př: strace příkaz 2>&1 a potřebuji aby se ten příkaz měnil podle zadaní argumentu pri spousteni skriptu. Mam například skript ./ahoj.sh FUNKCE ls, takze bych potreboval aby se ten strace vypisoval jako strace ls.
nazev_promenne="$1" # jednička pro první parametr ahoj.sh, dvojka pro druhý atd. až 9případně příkazy shift, proměnné $@, $*, bude to chtít nějaký manuál k bashi...
takze sem udelal tohle:
#!/bin/bash
EXEC()
{
cmd="$2"
strace &cmd 2>&1
}
EXEC
ocekaval jsem ze po zadani ahoj.sh EXEC ls, se mi na obrazovku vypise vystup z programu strace ls. Ale nedeje se tak, kde je prosim chyba?
#! /bin/bash echo "Hello, world!" "${@}"
nn neni to problem, ja zkousim porad dokola ale porad se nemuzu hnout z mista. Ja jen potrebuje dostat ten vystup z toho strace do te funkce.....
kdyz napriklad udelam:
tak se mi to vypise normalne na obrazovku presne tak jak chci(takze po zadani ahoj.sh ffff ls - se mi vypise strace ls)...ale kdyz to dam do funkce tak uz to nefunguje....
#!/bin/bash fff() { strace $1 2>&1 } eval $1 $2
dekuju. A kdyz potrebuju v tom textu vyhledat radek ktery zacina slovem open
pr. open("/usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES/coreutils.mo", O_RDONLY) = 3
a potrebuji vypsat jen /usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES/coreutils.mo
tak to se udela predpokladam sedem asi ze?
Doporucuji k prostudovani manual k bashi na docs.linux.cz. Je moc pekny
Tiskni
Sdílej: