Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Zdravím,
mám takoví menší problém s cronem. Když dám "crontab -l" tak mě to napíše "no crontab for root" a přitom cron normálně jel. Zkoušel jsem restartovat stroj, ale stále nic.
cron
u. I Linuxové systémy (třeba Slackware) /etc/crontab
nepoužívají.
musis zadat ulohu do cronu pomoci prikazu crontab -e (viz prikaz crontab ) jako root (kazdu user ma svuj crontab) a nezapomen ukouncit soubor novym radkem. jinak ti to nepojede ;)
Jejda vy jste mě asi nepochopili.. Cron je normálně má zadané 3 úlohy. Ale z ničeho nic už nejede.
# /etc/crontab: system-wide crontab
# Unlike any other crontab you don't have to run the `crontab'
# command to install the new version when you edit this file
# and files in /etc/cron.d. These files also have username fields,
# that none of the other crontabs do.
SHELL=/bin/sh
PATH=/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin
# m h dom mon dow user command
17 * * * * root cd / && run-parts --report /etc/cron.hourly
25 6 * * * root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.daily )
47 6 * * 7 root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.weekly )
52 6 1 * * root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.monthly )
#
crontab -l
nic nevypise, tak ziadne ulohy nema. Nepreklepol si sa a nedal si crontab -r
namiesto crontab -e
? Tie pismenka su tak blizko vedla seba.
Tak jak je potom možné, že když tam uložím úlohu tak do daného souboru se úloha zapíše, ale když dám crontab -l tak tam není! To je prostě záhada tohle .
Ach jo.. prostě ten CRON už byl spuštěnej vše jelo normálně. Ale jednoho dne se zničeho nic vypl a nejde zapnout
Nejdřív bych zkontroloval, zda cron vůbec běží (/etc/init.d/cron restart). Já nejsem zvyklý používat crontab -e, ale přidávám řádky do základního crontabu (po jakékoliv změně dát znovu restart cronu), takže to vypadá takto:
17 * * * * root cd / && run-parts --report /etc/cron.hourly
25 6 * * * root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.daily )
47 6 * * 7 root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.weekly )
52 6 1 * * root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.monthly )
01 10 * * * root /home/dalibor/skripty/zalohovat
V mém případě se mi spouští skript "zalohovat" v 10.01 denně.
Ano, pozorný čtenář bylo to špatně zapsané , ale pro princip fungování cronu jako příklad je to OK.. Konkrétní soubor měl rootovská práva a byl uložen jinde, sem jsem zkopíroval jen "pracovní verzi" crontabu jako zálohu pro testování, nikoliv v současné době funkční cron, omlouvám se
-
Proč mám odpovídat na otázky, které nedávají smysl. Mě jde o to, že ten CRON bežel askoro 3 týdny a zničeho nic se vypl a nejde zapnout. Nikdo snim nic nedělal a ty se mě tu ptáš co je v tom a tom souboru atd..
Dobra, vezmeme to trochu podrobneji. Cron je daemon, ktery ma na starosti spousteni uloh v zadanem case. Co a kdy ma spoustet je mozne mu sdelit nekolika zpusoby. Jednim zpusobem je soubor /etc/crontab - jedna se vetsinou o ulohy, ktere jsou 'systemove' - napriklad spousteni veci z adresare /etc/cron.daily/ a tak podobne. To je zaroven druhy zpusob, zavedeny coby zjednoduseni - do adresaru /etc/cron.daily, hourly nebo weekly staci umistit (odkaz na) skript, ktery chceme poustet jednou za den/hodiny/tyden. Treti moznost zadani je pres crontab -e - tento prikaz vytvori soubor v adresarich pod /var/spool/crontab a da se zkontrolovat prikazem crontab -l. prvni dve metody jsou omezeny na uzivatele 'root', treti mohou pouzivat i obycejni uzivatele. Otazka tedy zni - co to znamena, ze 'nefunguje cron'? Ktera z vyse uvedenych moznosti byla pouzita, co se objevuje v systemovem logu (patrne /var/log/cron) a co je ocekavano?
Pozri sa 3 tyzdne spät do logu, co tam najdes o CRONe. Spadol ? Mne sa este nestalo, aby sa cron len tak sam od seba vypol....
Právě tohle mě napadlo taky, mohl by to zjistit příkazem
ps ax | grep cron
3366 ? Ss 0:00 /usr/sbin/cron
7578 pts/5 D+ 0:00 grep cron
Proč mám odpovídat na otázky, které nedávají smysl.Pokud si jste jistý, co je a co není relevantní, tak zřejmě i víte, v čem je problém a taháte ostatní za nos. Mě třeba pohled do logů, jestli a co se tam píše o crond přijde docela smysluplný dotaz.
zničeho nic ... nikdo s nim nic nedělalTo bych skoro řekl ani není pořádně možné. Pokud se změnil stav (funguje/nefunguje), muselo se změnit ještě něco a odpověď na otázku co, je nejspíše i řešením problému. Samozřejmě, změna nemusí být úmyslná (překlep), vědomá (změna kterou provedl nějaký "chytrý" "instalátor" nebo systémový "aktualizátor") ani dokonce přímým důsledkem čehokoliv, co uživatel udělal nebo nastavil (HW problém a segfaultující crond, kompromitovaný systém). V každém případě, "fungovalo mi to a teď to nefunguje... a víc Vám k tomu neřeknu," zřejmě k řešení nepovede. Já se tedy přiznám ani úplně nerozumím tomu dotazu. Co fungovalo a co nefunguje?
crond
vůbec neběží? crontab -l
dává jiné výsledky než předtím? Nějaká zadaná úloha, která dříve běžela neběží? Jak byla spouštěna (Váš /etc/crontab
žádné konkrétní úlohy neobsahuje a crontab -l
s tím nutně nesouvisí, protože to mohou být dva odlišné mechanismy)?
Buď bude potřeba malinko zpřesnit vyjadřování a odpovědět na pár otázek, nebo dodat křišťálovou kouli, jinak Vám asi sotva někdo bude schopen pomoci.
Tiskni
Sdílej: