Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den. Máme pět počítačů, které se přihlašují přes XDMCP k serveru s Gentoo. Dva z těchto počítačů dnes najednou se odmítli připojit, přičemž se objevovala následující hláška:
Xlib: connection to "192.168.0.50:0.0" refused by server Xlib: Invalid MIT-MAGIC-COOKIE-1 key
Adresa 192.168.0.50 je adresa počítače ze kterého se připojuji, server má adresu 192.168.0.3. Tato hláška se objevuje i na serveru v souboru /var/log/kdm.log
. Ostatní tři počítače se připojují bez problémů. Tyto dva problémové počítače se naopak připojí k jiným čtyřem počítačům bez problémů. Jeden z problematických počítačů ma nainstalovaný Mepis 7.0 a druhý Debian Lenny.
Na serveru se již delší dobu nic neinstalovalo, připravuje se jeho ukončení provozu. Proto nás nebude až tolik mrzet pokud se tuto chybu opravit nepodaří. Na druhou stranu mne samozřejmě zajímá v čem je problém a třeba řešení pomůže i někomu jinému. Zkoušel jsem již hledat problém zde i na internetu, ale řešení jsem nenalezl.
Děkuji za každou pomoc.
Měl jsem případ, kdy příčinou byl poškozený "~/.Xauthority" soubor, stačilo jej smazat. Jde se přihlásit na Gentoo z těch dvou počítačů jako jiný uživatel? Co trochu zagooglit?
Asi jsem se špatně vyjádřil. On se vůbec nechytí na vzdálený server. Zůstane jen prázdná obrazovka s kurzorem. Jako když pustíte samotná X.
XDMCP je jenom takové šťouchnutí do display managera, aby se on přes X připojil na X server. Součástí tohoto štouchnutí je výměna sdíleného tajemství, aby se pak v X spojení mohl display manager autentizovat vůči serveru.
Zkuste si pustit X server v ukecanějším režimu. Případně vyměňte X11 MIT Magic cookie mezi stroji ručně.
Já jsem se s tímto problémem nesetkal, ale co jsem teď narychlo našel, tak někdo měl problémy s multihomed strojem, někomu zase nefungovalo generování pseudonáhodných čísel.
Tiskni
Sdílej: