Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim vsechny,
mam tady problem se kterym uz si nevim rady. Na otestovanou a funkcni embedded desku se uz nejaky patek pokousim udelat vlastni linux. Zatim to vypada na velky neuspech.
Na mem stolnim pc jsem vytvoril prazdny soubor velikosti 2G. Naformatoval sem to ext2 a pripojil sem to do /mnt/lfs potom sem postupoval podle knihy Linux from Scratch V6.4. Vsechno sem uspesne skompiloval a funguje mi to. Potom sem vzal CF kartu vytvoril partition naformatoval ext2 nainstaloval na ni grub. Dale sem vsechny soubory z LFS skopiroval na CF kartu vytvořil jsem menu.lst a zkusil na embedded pc. Vysledek je takovy že kernel pripoji root a pri pokusu spustit init vypiše nasledující kernel panic. Vypadá to na nějaký problém s pamětí, ale vůbec nerozumim tomu proč.
init used greated stack depth: 5844 bytes left
kernel panic - not syncing: attemp to kill init.
Samozřejme sem googloval, ale bez úspěchu. Jeste sem se chtel zeptat jestli nejde nejakym zpusobem zjistit co vsechno jadro pri bootu vypise. Protoze u me to skonci tim panicem a to co bylo pred nim uz nezjistim. Zkousel jsem page up/down nebo break/stop ale nefunguje mi to.
Diky vsem Forrest
Podle toho co jsem nasel je to debug warn vysledek od kernel/exit.c:
CONFIG_DEBUG_STACKOVERFLOW=y
CONFIG_DEBUG_STACK_USAGE=y
Co mas za jadro?
Takze to vypada jen na debugovani a problembude pravdepodobne jeste nekde jinde.
NN
Tiskni
Sdílej: