Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Ahoj, mám notebook s Linuxem pár týdnů, orientuju se v tom jen základně, ale hodně mě to zaujalo filosofií, vzhledem i funkčností. O alternativě W jsem přemýšlel už nějakou dobu, ale popravdě jsem ani netušil, že linux má GUI .-) Rád bych se s tím naučil zacházet a ocenil bych, kdyby mi to někdo zkušený mohl vysvětlit osobně, aspoň základy a principy, z info na netu jsem někdy dost zmatenej. Jsem z Brna, mám HP nx6310 a nainstalovaný Ubuntu 8.04. Nestavili byste se někdo na kafe?
Daniel
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Za jedno odpoledne u kafe se toho moc probrat stejne neda natoz to vse vstrebat a nezapomenout pro pristi dny. Jedine vhodne reseni je nenasilne samostudium z netu. Cloveka to navic uci pouzivat webove vyhledavaci techologie a v mnoha pripadech i cizi jazyk. Zde ani neni rozdil jestli se chces venovat treba W a nebo uplne jinym platformam, programovacim jazykum, ale zavisi jak hluboce chces proniknout do hloubi veci.
PS: nejaky Brnak se ale jiste najde na OSS pokec.
vidim to obdobne, nejske zaklady a hl rozdily oproti W nastuduvat, a pak je nejlepsi studium kazdodenni pouzivani
A případně přítel na telefonu, tedy icq/jabberu apod.
Díky borci, mě je to jasný, jen jsem párkrát hledal třeba jak nainstalovat Skype a narazil jsem na to, že těžko použiju skript, který nevím, co znamená a který mi třeba nefunguje protože je v něm banální syntaktická chyba, kterou ovšem nevidím, protože to nechápu. Taky jsou ke stažení programů pro linux různý verze a já nevím, co k čemu patří a je mi trapný na fóru otravovat s tak banálními dotazy ... Mám přečtenou třeba tu učebnici linuxu tady, dobrý ale když přijde příklad příkazu tak se občas dost ztratím
--> kozzi
No super beru si rady i nabídku k srdci, pokud jsi na VUT (předpokládám) tak dělám v IBM což je kousek. Jabber je komunikační program? ICQ jede i na Linuxu? Mám ho, ale na Windows, mám totiž dual boot. Já strávím dost času tím čtením na netu, ale řekl bych dost neefektivně. Nech mi tady prosím tě ten kontakt a když se mi podaří nainstalovat tu hrůzu (jabber) do kompu tak se zkusím ozvat, to by fakt pomohlo
P.S. Naposledy jsem se s vervou pustil např. do přeheslování uživatele jako root v recovery mode a pak jsem s hrůzou zjistil, že se neumím vrátit zpátky a takový věci já zhruba zažívám ))
A teda ten jabber přes ten manažer? V sekci web nebo kde?
Jabber nainstaluješ přes správce balíčků, já používam psi ... věřim, že u daných programů se vypisuje description a tedy zjistíš další varianty, případně si najdi zde alternativy a podle toho se přizpůsob. S tim mailem ... stejně tak můžeš TY napsat komukoliv registrovanému.
A i v gentoo se skype instaluje přes "něco automatického", ne přes nějaký skript od autora, čili snad máš taky v ubuntu balíček?
Tiskni
Sdílej: