Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Ahoj, mám notebook s Linuxem pár týdnů, orientuju se v tom jen základně, ale hodně mě to zaujalo filosofií, vzhledem i funkčností. O alternativě W jsem přemýšlel už nějakou dobu, ale popravdě jsem ani netušil, že linux má GUI .-) Rád bych se s tím naučil zacházet a ocenil bych, kdyby mi to někdo zkušený mohl vysvětlit osobně, aspoň základy a principy, z info na netu jsem někdy dost zmatenej. Jsem z Brna, mám HP nx6310 a nainstalovaný Ubuntu 8.04. Nestavili byste se někdo na kafe?
Daniel
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Za jedno odpoledne u kafe se toho moc probrat stejne neda natoz to vse vstrebat a nezapomenout pro pristi dny. Jedine vhodne reseni je nenasilne samostudium z netu. Cloveka to navic uci pouzivat webove vyhledavaci techologie a v mnoha pripadech i cizi jazyk. Zde ani neni rozdil jestli se chces venovat treba W a nebo uplne jinym platformam, programovacim jazykum, ale zavisi jak hluboce chces proniknout do hloubi veci.
PS: nejaky Brnak se ale jiste najde na OSS pokec.
vidim to obdobne, nejske zaklady a hl rozdily oproti W nastuduvat, a pak je nejlepsi studium kazdodenni pouzivani
A případně přítel na telefonu, tedy icq/jabberu apod.
Díky borci, mě je to jasný, jen jsem párkrát hledal třeba jak nainstalovat Skype a narazil jsem na to, že těžko použiju skript, který nevím, co znamená a který mi třeba nefunguje protože je v něm banální syntaktická chyba, kterou ovšem nevidím, protože to nechápu. Taky jsou ke stažení programů pro linux různý verze a já nevím, co k čemu patří a je mi trapný na fóru otravovat s tak banálními dotazy ... Mám přečtenou třeba tu učebnici linuxu tady, dobrý ale když přijde příklad příkazu tak se občas dost ztratím
--> kozzi
No super beru si rady i nabídku k srdci, pokud jsi na VUT (předpokládám) tak dělám v IBM což je kousek. Jabber je komunikační program? ICQ jede i na Linuxu? Mám ho, ale na Windows, mám totiž dual boot. Já strávím dost času tím čtením na netu, ale řekl bych dost neefektivně. Nech mi tady prosím tě ten kontakt a když se mi podaří nainstalovat tu hrůzu (jabber) do kompu tak se zkusím ozvat, to by fakt pomohlo
P.S. Naposledy jsem se s vervou pustil např. do přeheslování uživatele jako root v recovery mode a pak jsem s hrůzou zjistil, že se neumím vrátit zpátky a takový věci já zhruba zažívám ))
A teda ten jabber přes ten manažer? V sekci web nebo kde?
Jabber nainstaluješ přes správce balíčků, já používam psi ... věřim, že u daných programů se vypisuje description a tedy zjistíš další varianty, případně si najdi zde alternativy a podle toho se přizpůsob. S tim mailem ... stejně tak můžeš TY napsat komukoliv registrovanému.
A i v gentoo se skype instaluje přes "něco automatického", ne přes nějaký skript od autora, čili snad máš taky v ubuntu balíček?
Tiskni Sdílej: