Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Ahoj vsetkym.
Moj problem tu uz sice bol rieseny (http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/75133) ale posledne prispevky v diskusii su uz niekolko rokov stare a nezda sa mi ze by riesili moj problem.
Na nasej masine (RHEL) nie je nainstalovany yum (a uz asi nikdy ani nebude) a navyse nema ani moznost pripojit sa k repozitarom na nete. Ostava nakopirovat tam rpm balicek a pomocou rpm -ivh balicek.rpm sa ho pokusit nainstalovat - vypise sa zoznam zavislosti - cca 10 az 15 veci, ktore je znovu treba stiahnut, nakopirovat a nainstalovat a tak dokola. Potreboval by som nastroj, ktory tieto zavislosti z rpm zisti a nastahuje vsetky potrebne balicky napr. do adresara. Potom by som tieto balicky iba prekopiroval na offline masinu a nainstaloval. Viem ze nejake podobne nastroje existuju pre debian (v diskusii vyssie sa spomina apt-zip). Existuje cosi podobne aj pre rpm? diky za info
moznost postavit server tu neni :(
to stahovani som skusal ale to by sa clovek z toho zblaznil, zakazdym stiahnut balik, skontrolovat jeho zavislosti a potom postahovat to co este chyba. preto by sa mi hodil nejaky nastroj/ skript, ktory by to robil za mna a podstatne efektivnejsie
Proc ho tam nenainstalujete z instalacniho DVD?
no pretoze to je server, ku ktoremu sa fyzicky nedostanem :) a ten server sa zase nedostane "vonku na internet" - je iba na internej sieti, preto je akoze "offline"
Zeptejte se lidí z Red Hatu, jesli už jejich distribuce umí off-line přenos metadat repozitáře a export seznamu chybějících balíků.
Já jsem něco podobného řešil před rokem pro SuSE a tam to nedopadlo. Sice měli jakési nástroje, ale byly to nedodělky, které byly pro mě nepoužitelné.
Abych vás namlsal, tak v Gentoo si stáhnete snímek metadat repozitáře jako jeden tarový archiv (řádově desítky megabajtů), ten rozbalíte na cílovém stroji, dáte příkaz k aktualizaci a distribuce vám vysype seznam URL všech chybějících balíčků. Ten si pak odnesete k Internetu, kde použijete třeba wget, který je postahuje. Balíčky odnesete opět na cílový stroj, nakopírujete je do jednoho adresáře a zadáte opět stejný příkaz k aktualizaci. Tentokrát distribuce pozná, že už nic není třeba stahovat a provede skutečnou instalaci nových balíčků.
V Gentoo to takto funguje od přírody, protože Gentoo ve skutečnosti má metadata a balíčky oddělené už z principu.
jak som pisal uz na zaciatku - yum tam nainstalovany neni a uz asi ani nikdy nebude. navyse ked by som ho chcel nainstalovat tak si rpm vyziada nainstalovanie dalsich 6 balickov a tie budu chciet asi zas dalsie balicky.
Připravil jsem konfiguraci v dočasném adresáři a stalo se toto:
yum -c etc/yum.conf makecache Loaded plugins: refresh-packagekit, security You need to be root to perform this command.
To mně přivádí k otázce, jestli je možné provést přenos metadat přes nepřátelské území (např. stanice s Windows ve veřejné knihovně)?
Tiskni
Sdílej: