Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Dobrý den nainstaloval jsem si k windowsu mandrivu 2009 a teď my nejdou otevřít disky c,d,e, linuxu ve verzi 2008 myto šlo tak prosím o radu Díky
A co jsi udělal abys je přečetl a co to ohlásí ? Tvá otázka je nepřesná. Já např. bych začal od "Nastavit váš počítač" - "Místní disky" - "Spravovat diskové oddíly" co tam vidíš ?
Díky za odpověď už jsem to vyřeši nainstaloval jsem to znova,ale teď nevím jak dostat mozilly ten adobe flash player jsou tam 4 a nevím kterej ten první nefunguje,a nejde my zpustit DVD poraďte Diky
Tak už my funguje skoto vše kromě zvuku ten je strašněj stašně to chraptí jako moje stará matěr nedá se to poslouchat a ješte Skype nevým kde najdu mikrofón aby šel zprovoznit předem Díky za radu.
U dvd nejde zvuk tak nevým co si tam mám nainstalovat poraďte Díky
Nejde jen u přehrávání (zvuk) dvd? V alsamixeru/kmixu (co používáš) máš patřičné audio kanály zapnuté? Můžeš ručně (v menu programu) zvolit jako výstup alsu? Sám používam kaffeine a vlc.
Chlape, doporučím jednu univerzální odpověď ... jestli to myslíš s linuxem vážně, tak asi nic lepšího udělat nemůžeš ...
Tak to ti pěkně děkuji ,ale tím jsem to nevyřešil!
Přístup na partition s woknama je na straně 332 v onom pdf. Je tam i stručné seznámení s linuxxem, jeho logikou, proto považuji ono čtení za dost podnětné.
Joj, kecam. Strana 334 a /etc/fstab tam nevidim ... to už je fakt lepší zdejší faq.
Díky všem za rady,ale s těmy radama můžete tak jít do mateřský školky hold co si sám člověk neudělá tak to nemá.Linux je suprovej program,ale zas nemá člověk takové zážitky když se sežene nějaké to S/N na nějaký program na Windows!
Tiskni
Sdílej: