Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Tak sem presel na full upgrade Kubuntu 9.04 a hned ze zacatku byl velky problem s grafikou. Tux se trha ze je skoda mluvit. Staci si otevrit Kate editor, sjet par radku niz a vsechny radky se rozmazou. Totez treba v kopete...neni videt ikona pidgina, ani vlajecka US kdyz si prepnu klavesnici (ale ceska jo:D) Scrolovani v internetu je pomale, chvilema se seka dokonce v bashi. Kubuntu mam rad a zaroven ho potrebuju do skoly, ale tohle sem necekal...
Moje fps po zadani glxgears:
1258 frames in 5.0 seconds = 251.591 FPS
1427 frames in 5.0 seconds = 285.257 FPS
1373 frames in 5.0 seconds = 274.486 FPS
Mam integrovanou grafiku od intelu - chipsety mobile GM945 a kdyz prejdu primo k veci tak se vlastne celou dobu snazim nainstalovat ovladac xf86-video-intel 2.7.0 protoze s tim starym urcite neni neco v poradku - kdyz ho vyhodim tak jede kubuntu jak rychla masinka - ovsem jenom na na max rozliseni 1024 x 768. V xorg.conf neni vubec nic (to bude ta kubuntu lahudka). Muj prozatimni driver xserver-xorg-video-intel - 2:2.6.3
pri instalaci toho noveho ovladace sem narazil na hodne potizi, nemel sem spoustu baliku, libdrm atd.. ale uz by to melo byt vse. Jediny problem tedy je jak tedy presne aktualizuji ten ovladac? instalace probehne jakoby v pohode ale copak? myslel sem ze pomuze restart x serveru ale nic...
Prikladam <pre>Xorg.0.log</pre> ve kterem je radek:
<b>(II) intel: Driver for Intel Integrated Graphics Chipsets: i810</b> coz je presne to co nechci...
Ocenim kazdy napad jak by se to dalo vyresit. Sem uz z toho cely na nervy... Diky
X -configure
. Jinak jak uz bylo receno mnohokrat, glxgears nelze pouzit jako spolehlivy graficky benchmark.
Zkus něco z těchto rad, pokud se tak již nestalo. ;)
Uz sem to vyresil. Nastval sem se a preinstalov kubuntu za ubuntu. najednou to jede vsechno jako po masle i tux jede bez problemu na nejvyssi rozliseni.
Tiskni
Sdílej: