Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj,
zbyl mi doma jeden disk a nechci ho dávat do stroje kde mi běží Debian, tak jsem myslel že bych ho hodil do mašiny kde jedou Wokna a nasdílel si ho přes ATA over Ethernet protokol. Máte někdo zkušenosti s podobným řešením? Jde to vůbec? Co potřebuju na ty Wokení stanici za podporu? Cílem je abych na tom Linuxu mohl normálně přimountit ten device z toho Wokeního stroje, aby to bylo rychlý a aby se mi zachovávali při kopírování práva.
AoE používám v Linuxu jako klient (AoE "server" je krabička na síti). Pokud najdeš vhodný SW pro Windows, který bude disk exportovat tak není co řešit - modprobe aoe, fdisk -l a pak mount.
Jestli nenajdeš potřebný SW pro windows, tak bys mohl použít CIFS a je to.
Vím že jako servery se primárně používaj ty specialni krabičky. Právě ten server pro Windows jestli někdo nezná ale to asi nebude ten správný server. CIFS jsem uvažoval taky, ale to by asi muselo být naformátovaný na VFAT aby to ty Windows dokázali nasdílet a jak to pak bude s právama? No zkusím zapátrat po tom AOE for Win.
GPL driver pro widle winaoe.org nebo od Starwind komercni verze www.starwindsoftware.com/downloads jenom netusim jestli ten free client podporuje i AOE prokol.
Tak me jeste napadlo zkusit iSCSI to bych snad mohl uchodit, pry je to rozsirenejsi, prinejhorsim tu Win masinu pres KNOPPIXE botnu na chvilku do Linu Tak dik. Kdyztak to berte jako vyřešený
Tiskni
Sdílej: