Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den, pánové.
Mám takový malý problém. Kompilace rtorrent-0.8.4 skončí s touto chybou:
2.0 -I/usr/local/lib/sigc++-2.0/include -I/usr/local/include -MT dht_manager.o -MD -MP -MF .deps/dht_manager.Tpo -c -o dht_manager.o dht_manager.cc
g++: Internal error: Ukončen (SIGTERM) (program cc1plus)
Please submit a full bug report.
See <URL:http://gcc.gnu.org/bugs.html> for instructions.
make[3]: *** [dht_manager.o] Error 1
make[3]: Leaving directory `/root/src/TORRENT/rtorrent-0.8.4/src/core'
Přitom třeba překlad rtorrent-0.7.5 proběhne bez problémů.
Příslušné knihovny (libsigc++-2.2.3 a libtorrent-0.12.4)
jsou přeložené a nainstalované. Distribuce je Slackware 11.0.
Čím je způsobena chyba uvedená výše?
Zkoušel jsem to na Lennym a kompilace proběhla bez problémů.
$ g++ --version g++ (Debian 4.3.2-1.1) 4.3.2
Jenže v téhle distribuci je gcc 3.4.6. Nemůže to být tím?
Stačí gcc přeložit s -g, pak pustit překlad a když to ICEne tak si vypsat stacktrace, otevřít si zdrojáky g++, trochu se v nich zorientovat, povrtat a chybu odstranit.
Me se podobna vec stavala kdyz jsem kompiloval velky soubor. GCC si allokovalo prilis mnoho pameti a OOM killer ho ukoncil.
Pomuze pridat vic pameti nebo zvetsit swap.
Kouknete se taky na flagy ggc-min-heapsize a ggc-min-expand, ktere urcujim jaky zpusobem bude gcc vyuzivat heap pamet.
Myslíte, že 320MB ram a swap 500 MB je malo? Spíš si myslím, že rtorrent od 8.0+ nejde přeložit pod gcc 3.4.6.
Verzi 7.9 jsem bez problémů přeložil a 8.2 už nešla. Jinak chyba popsaná nahoře byla způsobena jak jinak,
než mezi PC a židlí :=). Pomíchaly se mi trošku verze knihoven. Po opravě problém vyřešen.
Tiskni
Sdílej: