Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
#nainštalovať si Windows na vyhradené miesto na oddiele disku a využívať tak #kompletné programové vybavenie operačného systému.
Toto uz davno ve wine nefunguje. Pred par lety to slo, ale tento pristup byl vyvojari wine odstrihnut.
Ty nainstalovane Windows i s jejich dll a s registrama jsou od XP vyse uz takova prasarna, ze wine to nedokaze pouzit.
Funguje pouze prvni cesta, mit nainstalovane wine a do neho instalovat windowsove aplikace. Wine se samozrejme vyviji dal, ale moznost pouzit instalaci windoows uz nepodporuje.
Jeste doplnuji, ze kdysi to chodilo pekne. Wine se dalo nakonfigurovat tak, ze videlo uplne identicke disky jako windows naimportovalo registry a aplikace netusily, ze nebezi pod windows.
Jenze on se format registru nezdokumentovane meni, dll toho nezdokumentovane delaji daleko vice treba overuji licenci, digitalni podpisy, jestli se nahoodou dll nezmenilo proti archivu atd. Takze se vyvojari wine rozhodli pro jednodussi cestu mit vlastni sadu zakladnich knihoven, ktere tvori virtulani windows pocitac.
To pouze odhaduji na zaklade cteni nekolika diskusi ve wine.
No, dnes opravdu do Wine celé Windows nenainstalujete. Wine je v podstatě sada knihoven, která nabízí funkce Windows API, tudíž umožňuje spouštění některých Windows aplikací pod Linuxem. Spoustu věcí takto zprovozníte, některé ale ne.
Druhou možností je použít třeba VirtualBox nebo VMWare. To jsou programy, které vám umožní emulovat jakoby celý počítač a do nich si můžete nainstalovat jaký operační systém chcete. Třeba Windows. Pod těmi Windows pak poběží v podstatě cokoliv, i to, co byste pod Wine nerozjel. Ale není to úplně ideální třeba na hry, přeci jen ta jedna mezivrstva emulace to může dost brzdit, nemusí být podpora na přímý přístup k hardwaru (3D akcelerace) atd.
Takže na hry bych spíš doporučil zkoušet Wine, ale na aplikace jako třeba MS Access (který jsem kdysi pod Wine ne a ne rozjet - resp. vše ostatní z Office chodilo, ale zrovna Access ne), je VirtualBox/VMWare řešením.
Tiskni
Sdílej: