Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Situace:
Mám domácí router (Asus WL500W), na něm OpenWrt. Dále pak notebook s Debianem, teď po dlouhé době, kdy jsem se ho snažil ignorovat, se zprovozněným NetworkManagerem. Notebook je většinou připojen přes WiFi, ale občas, když třeba potřebuji přenášet větší objem dat po lokální síti, připojím jej kabelem.
Čeho potřebuji dosáhnout:
Stejná IP adresa přes WiFi i ethernet. IP adresy můžu přidělovat staticky podle MAC adresy. Představoval bych si to tak, aby když je notebook připojen přes WiFi, aby měl jednu konkrétní IP adresu, když připojím kabel, aby se připojení přes WiFi třeba i ukončilo a stejná IP adresa se přiřadila rozhraní eth0. To se mi jednou i povedlo (pro obě MAC adresy jsem nastavil stejnou IP adresu v /etc/ethers). Tedy s tím, že WiFi se neodpojilo, ale dostalo jinou IP adresu. Jenže co je nejhorší, když jsem kabel zase odpojil, wlan0 zůstala ona jiná adresa, nevrátila se ta původní (kterou chci).
Kdyby se někdo ptal, proč to všechno - kvůli přesměrovaným portům na routeru potřebuji, aby notebook byl pořád na stejné IP adrese.
Ano, je to problém, chtěl bych, aby to chodilo automaticky.
Navíc teď jsem měl několikrát vypnutou tu WiFi a dokonce i celý notebook a pořád mi to přiděluje tu "jinou" adresu. I poté, co u té "statické", kterou chci, dávno vypršel lease time...
No jo, jenze ty v tom notebooku mas fyzicky 2 rozhrani.
eth
ath
Standardne nakonfigurovany DNS server preferuje k jedne MAC adrese jednu IP adresu. A ty mas ty MAC adresy 2. Mohl bys to udelat jedine dost velkym oprasem. Standardni DNS server tohle neumi a tohle by potrebovalo plnohodnotny OS treba Linux i na strane Asus 5000W a nejake zoufale skriptovani. A i tak je to proti koncepci sitovani.
eth0 a wlan0 - ale to je fuk...
Jaký DNS server, ten s tím nemá co dělat. Tady jde o DHCP a dynamické přidělování IP adres. I když pravdou je, že na spoustě routerů běží dnsmasq, což je program, který kromě funkce DHCP serveru zvládá i DNS cache. Dnsmasq bývá čast součástí i firmware přímo od výrobce (aspoň u Asus tomu tak prý je).
Jinak já v tom dotazu psal, že na routero je OpenWRT. To je v podstatě plnohodnotný Linux - můžu si tam podle potřeby i něco doinstalovat, různě skriptovat...
A co přesně myslíš tou "koncepcí síťování"? Je někde něco takového sepsané?
Mně spíš přijde, že podobná věc by asi zajímala více lidí, že už to třeba někde někdo i nějak vyřešil... Copak nikdo nepoužívá na podobných routerech port forwarding? Ať už kvůli přístupu přes SSH z internetu, nebo třeba kvůli nějakým P2P protokolům?
Sorry, tady jsem se prepsal, samozrejme mas pravdu DHCP.
Takhle:
asus ma nejake vstupni rozhrani, LAN a WLAN.
Tvuj notebook ma LAN a WLAN.
ADSL LAN -------------------------- NTB LAN
WLAN -------------------------- NTB WLAN
Mas 2 ruzne site se 2 MAC adresama. Kdyz se ti podari vnutit stejnou MAC adresu pro wireless a sitove rozhrani a pak na strane ASUSu spojis LAN a WLAN jako bridge, tak to to udela to co chces.
V pripade obou pripojeni soucesne se bude dit cosi nepekneho. Otazka je jak to poznat. Pokud spojis do bridge i interface na notebooku, tak se ti budou pakety duplikovat a mozna to cele chcipne (mozna to projde). Tohle mi nepripada ta spravna cesta.
Jeste dodavam, jako literaturu doporucuji man stranky pro "route", "arp", "ifconfig", "wlanconfig" atd. Dale pak treba "Linux Advanced Routing & Traffic Control HOWTO".
Mas 2 ruzna media a chces mezi nimi prepinat. Obe zarizeni musi poznat kam maji poslat paket. IP adresa slouzi k jednoznacnemu oznaceni rozhrani v ramci site. Ta technologie to prilis nezvlada.
Co by se dalo proslapnout je mit v notebooku třetí virtualni sitove rozhrani. To uz by mohlo mit naprosto jednoznacnou IP adresu nezavisle na mediu, pres ktere se routuje. K teto IP adrese bych ti dooporucil vztahovat ostatni aplikace, ktere vyzaduji pevnou IP adresu. Ale je to na par hodin experimentovani.
...proste kdyz zapnete kabel musite wifi vypnout.No a o to snad jde, aby tohle člověk nemusel, ne? Aby přišel BFU (klidně s Widlema), nakonfiguroval WiFi a když tam prdne kabel, aby jel přes LAN, když ho vyndá aby jel přes WiFi a přitom to pořád mělo stejné IP (čímž by se např. ) Řešení by se asi dalo vytvořit (musel by si člověk napsat speciální DHCP server) pokud by běžní klienti uměli DHCP FORCERENEW. Jenže anžto to chce podporu pro DHCP-AUTH, tak to zřejmě zatím nikdo nenaimplementoval (Např. Widle 7 to neumí, co se mi podařilo vygooglovat, tak ani podpora pod linuxem nebude kdoví co...).
Tak jsem to zkusil s OpenWrt a:
Tiskni
Sdílej: