Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Ahoj,
můj problém je tento. Na Ubuntu 9.04 jsem chtěl, aby se mi některé další partions a disky připojovali samy hned po startu, a ne až po poklepání v Nautilu. Provedl jsem zápis do /etc/fstab:
"...
/dev/sdb1 /media/old\040HDD\04040GB ext3 auto,rw,users,nosuid 0 2
/dev/sda5 /media/storage vfat auto,rw,users,nosuid 0 2
..."
Oba se připojí, ale rozdíl je v tom, že ikdyž jsou options u obou stejné, tak na sdb1 můžu zapisovat jako uživatel, ale na sda5 jen jako root. Navíc u obou nemohu změnit vlastníka souborů/složek ani jako root(a tedy vlasntík), pokusím-li se o to v Nautilu, dostanu "Error setting owner: Operation not permitted"
nevím, jestli rozdíl v možnosti zápisu je dán rozdílným soubor. systémem, nebo ještě něčím jiným.
Hledal jsem na webu a četl dokumentaci, ale už si nevím rady...
(ještě dodám, že optimální by měl být asi stav, kde by mohl zapisovat uživatel a šli měnit práva)
v této oblasti se nevyznám a je to můj první pokus zde něco měnit krom intuitivních klikacích akcí. Nejsem ždáný programátor ani ITtechnik, jen uživatel.
předem velmi děkuji za radu,
mirek
díky za tip, tak holt změna FS
Proč změna? Stačí správně nastavit parametry mountu, otestovat a pak uložit do fstab. Funguje to OK.
nemůžu najít žádnou funkční variantu options, kterou bych do fstab mohl uložit :-/
byl jsem rychlejší..už jee tam ext3; ale díky - nějak mě nedošlo, že problém bude v tom fat (ano, tomhle se opravdu nevyznám)
Tiskni
Sdílej: