Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
najednou se mi nastavila us klavesnice
Něco to muselo způsobit, co jsi dělal "neobvyklého" v době kdy to přestalo fungovat? Přidej si do ~/.xinitrc
(případně ~/.xsession
) příkaz pro nastavení klávesnice a za něj spouštění Tvého WM, přepínat budeš pomocí ALT+SHIFT a ScrollLock indikuje klávesovou mapu:
setxkbmap -layout "us,cz" -variant ",qwerty" -option grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll xset r exec /usr/bin/pekwm
Případně pokud Tě zajímá jakým příkazem se spouští jednotlivé desktopy, tak budeš mít v Archu určitě něco podobného:
$ cat /usr/share/xsessions/*.desktop |grep "^Exec" Exec=/usr/bin/startfluxbox Exec=fvwm Exec=/usr/bin/gnome-session Exec=/usr/bin/startlxde Exec=openbox-session Exec=/usr/bin/openbox-gnome-session Exec=/usr/bin/openbox-kde-session Exec=pekwm Exec=/usr/lib/gdm/gdm-ssh-session Exec=twm Exec=/usr/bin/wmaker Exec=startxfce4
už ti ta klavesnice chodí normálně? Detail je v tom, že x-ka začali postupně vše-možnou konfiguraci házet na HAL
Já nejsu moc zkušenej, ale asi před 1/4 rokem jsem řešil nastavení klávesnice pro celej systém (archlinux) a musel jsem zkopírovat soubor 10-keymap.fdi a v něm to nastavit.
viz. http://wiki.archlinux.org/index.php/Xorg_input_hotplugging
Tiskni Sdílej: