Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
Apple kupuje Pixelmator Team stojící za grafickými editory Pixelmator, Pixelmator Pro a Photomator.
Dobrý den,
1.) Nevíte jak zpřístupnit složku pro kterou má pouze přístup root?
2.) Nevíte co to zamená Xka? Hledal sem to všude, ale bez úspěchu.
1.) Nevíte jak zpřístupnit složku pro kterou má pouze přístup root?
man chmod (ale opravdu to chcete?)
2.) Nevíte co to zamená Xka? Hledal sem to všude, ale bez úspěchu.Jednoduše - software pro GUI na Unixech [X11 (česky), X Window System (anglicky)]
Určitě bych práva na složce pro roota neměnil, je to cesta do pekel. Jinak to samozřejmě jde, pokud v konzoli uživatel napíše příkaz su, stiskne enter a pak zadá heslo, dostane se k souborům určených jen pro roota, pokud něco potřebuje upravit nebo instalovat. Ale opatrně.
Xka - jak již tu bylo uvedeno - je grafická nadstavba pro Linux (resp. pro *nixy), umožňujíící pracovat uživateli podobně jako ve Windows. Kromě X-ek je třeba nainstalovat konkrétní prostředí, např. KDE nebo Gnome.
No tak mě i po zadání příkazu su a zadání hesla nezpřístupnil žádné z rootových složek.
Pokud máte *ubuntu, tak zkuste v konzoli:
sudo su -
Od této chvíli pracujete v konzoli jako administrátor.
No tak ja Ubuntu nemám, ale mám F10 a potřebuju zpřístupnit složky z grafického prostředí.
Take mam F10 a musim rict, ze nerozumim otazce. Co je to "slozka z grafickeho prostredi"? Co myslite tim "zpristupnit"? Znamena to, ze vas nautilus nechce pustit do nejakeho adresare nebo co? Napiste co vlastne potrebujete udelat a nekdo vam poradi. Nebo se zeptejte na foru na http://www.fedora.cz, jsou tam ochotni lide.
su - nautilus --browser
chmod o+rx /root
Pro zapis bych to ale uz nedelal :)
Jaký může mít uživatel důvod lézt do adresáře /root? Vždyť tam není absolutně nic, co by mohl k něčemu potřebovat.
Tazatel se chce spíš dostat někam jinam, kam nemá jako uživatel právo...
Tiskni Sdílej: