MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Dobrý den,
1.) Nevíte jak zpřístupnit složku pro kterou má pouze přístup root?
2.) Nevíte co to zamená Xka? Hledal sem to všude, ale bez úspěchu.
1.) Nevíte jak zpřístupnit složku pro kterou má pouze přístup root?
man chmod (ale opravdu to chcete?)
2.) Nevíte co to zamená Xka? Hledal sem to všude, ale bez úspěchu.Jednoduše - software pro GUI na Unixech [X11 (česky), X Window System (anglicky)]
Určitě bych práva na složce pro roota neměnil, je to cesta do pekel. Jinak to samozřejmě jde, pokud v konzoli uživatel napíše příkaz su, stiskne enter a pak zadá heslo, dostane se k souborům určených jen pro roota, pokud něco potřebuje upravit nebo instalovat. Ale opatrně.
Xka - jak již tu bylo uvedeno - je grafická nadstavba pro Linux (resp. pro *nixy), umožňujíící pracovat uživateli podobně jako ve Windows. Kromě X-ek je třeba nainstalovat konkrétní prostředí, např. KDE nebo Gnome.
No tak mě i po zadání příkazu su a zadání hesla nezpřístupnil žádné z rootových složek.
Pokud máte *ubuntu, tak zkuste v konzoli:
sudo su -
Od této chvíli pracujete v konzoli jako administrátor.
No tak ja Ubuntu nemám, ale mám F10 a potřebuju zpřístupnit složky z grafického prostředí.
Take mam F10 a musim rict, ze nerozumim otazce. Co je to "slozka z grafickeho prostredi"? Co myslite tim "zpristupnit"? Znamena to, ze vas nautilus nechce pustit do nejakeho adresare nebo co? Napiste co vlastne potrebujete udelat a nekdo vam poradi. Nebo se zeptejte na foru na http://www.fedora.cz, jsou tam ochotni lide.
su - nautilus --browser
chmod o+rx /root
Pro zapis bych to ale uz nedelal :)
Jaký může mít uživatel důvod lézt do adresáře /root? Vždyť tam není absolutně nic, co by mohl k něčemu potřebovat.
Tazatel se chce spíš dostat někam jinam, kam nemá jako uživatel právo...
Tiskni
Sdílej: