Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
su
a správný heslo pomáhá...
nastavení, že jako uživatel s mým jménem mám být admin, taky ne???
čili SU a heslo by mi pomohlo, kdybych věděl, jakej textovej příkaz mám potom napsat, aby se kopíroval ňákej soubor odněkud někam.
cp co kam
jinak man cp
je dobré čtivo
sux
echo $PATH
krusader &.
su
a heslo, pak děláš něco špatně, nebo se na roota nemůžeš přepnout kvůli nastavení v systému.
Nemám snad právo zčubit si svou instalaci?Jako uživatel nesmíš mít právo zčubit instalaci systému - tomu se říká bezpečnost. Pokud se chceš vrtat v systému, použij roota (ale pouze na vrtání se v systému!).
To, že to můžeš takhle dělat, je umožněno tím, že někde v /sbin máš nějaké linky nebo co to je - skripty? (taky jsem ještě linuxové ucho) - a to máš v cestě a v tom máš snad vše podstatné. Pokud to chceš skutečně spouštět z konzole, dávej za příkaz ještě znak & = tím se ti spustím zadaný proces na pozadí = budeš mít konzoli volnou pro psaní (ale zase neuvidíš hned všchny logy).
Sem byl zblblej DOSem.Tím to evidentně nebude, neboť DOS (a Windows jakožto původně jeho nadstavba) má proměnnou PATH převzatou z UNIXu (téměř do puntíku, až na ten dolní puntík
Tiskni
Sdílej: