Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Po připojení usb disku má zařízení /dev/sda1 práva rw-r-----. Potřeboval bych, aby mělo práva rw-rw----. Tuším, že by to mohlo jít změnou nějakého pravidla pro udev, ale vůbec netuším, kam sáhnout, aby se mi to nerozsypalo. Používám Gentoo. Díky za každou dobrou radu.
Na dokreslení situace: na tom disku je ntfs a chci ho mountovat jako obyčejný uživatel pomocí ntfs-3g. Zařízení je vytvořeno ve vlastnictví root:disk. Obyčejného uživatele jsem si přidal do skupiny disk (je to vůbec bezpečné)?, ale přesto, že /bin/ntfs-3g má nastavený setuid bit, nemohl jsem zařízení přimountovat (Permission denied.). Zjistil jsem, že když přidám právo skupině disk zapisovat do tohoto zařízení, všechno proběhne, jak má. Ale nechci to nastavovat pokaždé ručně, chtěl bych, aby to zařízení s těmito právy již bylo vytvořeno.
http://ntfs-3g.org/support.html#unprivileged jsem četl.
mode
v /etc/fstab
.A to jak? man fstab mlčí.
$ man mount
Na kterou otazku mi maji ty odkazy odpovedet?
Prosim Te, odpovidej na to, na co se ptam. Jinak z toho jsou dva monology.
Na kterou otazku mi maji ty odkazy odpovedet?
Aby jsi pochopil co Ti chtěl Dejv říct parametrem mode.
Prosim Te, odpovidej na to, na co se ptam.
Taky se Ti může stát, že Ti nebude odpovídat nikdo, nejsme placená technická podpora.
To prave nevim, co mi chtel rict parametrem mode.
Tuším, že Tě chtěl nasměrovat k volbám umask, dmask, fmask, ovšem to není co chceš. Volbu mode
totiž nepodporuje mount.ntfs-3g
ani ntfsmount
viz jejich manuálové stránky, případně sekce Supported mount options v /usr/share/doc/linux-doc-2.6.26/Documentation/filesystems/ntfs.txt.gz
. Volbu mode
podporují např. affs, devpts, iso9660, tmpfs.
Tam samozrejme taky nic neni. Tohle vsechno jsem cetl petkrat i pozpatku. Neni problem s pravy souboru na primountovanem disku, ale s pravy k zarizeni, tedy napr. /dev/sda1. Uzivatel, ktery chce primountovat oddil pomoci ntfs-3g, musi mit pristup k zarizeni. Je to tak napsane i v tom navodu ze stranek ntfs-3g, na ktery jsem uvedl odkaz.
A do třetice by Tě mohl zajímat pmount
:
Additionnally, pmount supports the filesystem types ntfs-fuse and ntfs-3g to mount NTFS volumes respectively with ntfsmount (1) or ntfs-3g (1). If the file /sbin/mount.ntfs-3g is found, then pmount will mount NTFS filestystems with type ntfs-3g rather than plain ntfs. To disable this behavior, just specify -t ntfs on the command-line, as this happens only for autodetection.
A soubor /etc/pmount.allow
:
List of devices (one device per line) which are additionally permitted for pmounting. Globs, such as /dev/sda[123] are permitted. See see glob (7) for a more complete syntax.
Pmount samozrejme znam, ale nechci ho. Nepomohl by mi, protoze samotne primountovani dela KDE. Nejde mi o to, aby se filestystem automaticky primountoval. Jde mi o to, aby dane zarizeni melo automaticky prava, ktera potrebuju.
Vim, ze pmount nedela automaticke primountovani, jak by se z tohoto komentare mohlo zdat. Nicmene pmount neni opravdu pro me dobrou volbou, protoze o samotne primountovani se stara KDE, jakmile klepnu na ikonku daneho zarizeni, aby se mi otevrel root filesystemu na zarizeni v Konqueroru.
O "samotné přimountování" se nestará KDE, ale pmount
, viz kde4libs-4.2.1/kioslave/file/file.cpp
:
/************************************* * * pmount handling * *************************************/ bool FileProtocol::pmount(const QString &dev) { QString epath = QString::fromLocal8Bit(qgetenv("PATH")); QString path = QLatin1String("/sbin:/bin"); if (!epath.isEmpty()) path += ':' + epath; QString pmountProg = KGlobal::dirs()->findExe("pmount", path); if (pmountProg.isEmpty()) return false; QByteArray buffer = QFile::encodeName(pmountProg) + ' ' + QFile::encodeName(KShell::quoteArg(dev)); int res = system( buffer.constData() ); return res==0; }
Nemam KDE 4, ale KDE 3.5. Ten pmount nepotrebuje.
I starší verze KDE umí využít pmount
viz kdelibs-3.5.10.dfsg.1/kioslave/file/file.cc
, ale nepotřebuje ho stejně jako ta nová:
/************************************* * * pmount handling * *************************************/ bool FileProtocol::pmount(const QString &dev) { QString epath = getenv("PATH"); QString path = QString::fromLatin1("/sbin:/bin"); if (!epath.isEmpty()) path += ":" + epath; QString pmountProg = KGlobal::dirs()->findExe("pmount", path); if (pmountProg.isEmpty()) return false; QCString buffer; buffer.sprintf( "%s %s", QFile::encodeName(pmountProg).data(), QFile::encodeName(KProcess::quote(dev)).data() ); int res = system( buffer.data() ); return res==0; }
Muzes zustat klidny, bez tech prav to neprimountuje ani pmount.
Pokud splníš podmínky viz man pmount
:
The mount will succeed if all of the following conditions are met: · device is a block device in /dev/ · device is not in /etc/fstab (if it is, pmount executes mount device as the calling user to handle this trans‐ parently). See below for more details. · device is not already mounted according to /etc/mtab and /proc/mounts · if the mount point already exists, there is no device already mounted at it and the directory is empty · device is removable (USB, FireWire, or MMC device, or /sys/block/drive/removable is 1) or whitelisted in /etc/pmount.allow. · device is not locked
A patříš do skupiny plugdev
, tak Ti nic v "přimountování" nebrání, jelikož se program spouští s rootovskými právy.
$ ls -l /usr/bin/pmount -rwsr-xr-- 1 root plugdev 35752 Nov 5 2008 /usr/bin/pmount
A protoze nekolik tech pozadavku nemuzu splnit, pmount logicky nechci.
Sorry za uprimnost.
Problem znel jasne: "Po připojení usb disku má zařízení /dev/sda1 práva rw-r-----. Potřeboval bych, aby mělo práva rw-rw----." Neni na tom neco srozumitelneho? Proc mi tu porad nekdo cpe neco jineho?
Pokud k tematu nemate co rict, tak radeji zustante zticha. Nejsem na kecy o manualovych strankach mountu apod. zvedavy. Potrebuju vedet, jak rict udevu, aby delal to, co chci. Mate co rict k tematu? Jestli ano, velmi rad si to prectu. Jestli ne, bezte odpovidat nekomu jinemu na otazku, o ktere neco vite. Pomuzete tak nejen mne, ale i sobe a mozna i nekomu jinemu. Diky.
RTFQ: Read the fucking question!
Co nechápeš na Writing udev rules?
$ grep -ri floppy /etc/udev/ /etc/udev/rules.d/91-permissions.rules:SUBSYSTEM=="block", SUBSYSTEMS=="usb|ieee1394|mmc|pcmcia", GROUP="floppy" # vim /etc/udev/rules.d/91-permissions.rules # all block devices on these buses are "removable" SUBSYSTEM=="block", SUBSYSTEMS=="usb|ieee1394|mmc|pcmcia", GROUP="floppy", MODE="0666" # /etc/init.d/udev restart $ ls -l /dev/sdb1 brw-rw-rw- 1 root floppy 8, 17 May 28 00:24 /dev/sdb1
# vim /etc/udev/rules.d/z90_sdb1.rules KERNEL=="sdb1", MODE="0777" # /etc/init.d/udev restart # ls -l /dev/sdb1 brwxrwxrwx 1 root floppy 8, 17 May 28 00:36 /dev/sdb1
/etc/udev/rules.d/10-local.rules
BUS=="usb", KERNEL=="sdb1", MODE="0660"a restartovat udev. Řečem o tom že by to šlo řešit parametrem ve fatab nevěřte.
Diky za nakopnuti spravnym smerem. Po nekolika pokusech jsem do 99-local.rules pridal radek
BUS=="usb", KERNEL=="sd?[1-9]", MODE="0660"
To zafungovalo. Zkousel jsem to dat i na zacatek, do 10-local.rules, ale to pravidlo bylo pak asi prepsano nejakym pozdejsim pravidlem. Mam pocit, ze to bylo pravidlo
SUBSYSTEM=="block", GROUP="disk", MODE="0640"
z 50-udev-default.rules.
Funguje to a problem muzeme oznacit za vyreseny. Nicmene je otazka, jestli je to 100% koser reseni. Preci jenom mam pocit, ze to 640 se diskum nedava jen tak pro nic za nic.
Tiskni
Sdílej: