MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Ahoj, chcem sa Vas opytat na skusenosti z kancalarskymi balikmi Open Office org, MS office a iWork od apple. Co by ste im vytkli, pripadne povzniesli nejaku vlastnost, a porovnanie.
Najvyspelejsie je na tom MS Office.
Multiplatformost není velkou výhodou, opensource operační systémy používají v ČR akorát lidi z root.cz a abclinuxu - tj. do 1000 lidí (podle seriózních průzkumů).
:) Multiplatformost je klíčová výhoda, protože zabraňuje vendor-lockinu a umožňuje heterogenní prostředí - např. obchod jede na win, vývoj na linuxu. OOffice se u nás ve středních a malých firmách používá častěji, než by si skalní zastánci MS Office mysleli.
Proč sem chodíte a blejete ty svý nesmysly? Chodíme snad my opruzovat na mrkvosoptí stránky? Zajděte si za Dr. Chocholouškem, jestli máte problém se svou identitou.
Já mám s M$ Office jen ty nejhorší zkušenosti. Snad jedině excel je trochu použitelný - na nějaký ten ceník nebo tabulku. Powerpoint se hodí jen na obrázkové spamy do mejlu - pokud jste z něj někdy tiskli (třeba postery na profi plotru), tak víte o čem mluvím. Word je ten nejhorší textový procesor co jsem viděl, zlatý WordPerfect nebo i stařičké Amí Pro. Poté, co se několika známým rozpadla stopadesátistránková disertační práce - všechny obrázky zmizely (pak se objevily nasypané na jedné straně, na jednom místě, desítky obrázků a grafů na hromadě a už nešly rozestrkat na původní místa) se celá práce se musela po kouscích složit ze starých záloh a třičtvrtiny textu dopsat... Raději píšu v OO a byl jsem v pohodě. A to nemluvím o krosreferencích a podobných věcech, pain in ass, což o to, to je pruda i v OO. Word je tak možná dobrý na jednostránkové texty a firemní mema, určitě ne na něco delšího, co má mít nějaké slušné formátování a vzhled!
Možná nový M$ Office s ribbonem funguje lépe a někomu takové ovládání sedne, ale pokud jsem zvyklý na jiný editor, tak mne u toho popadá bezradnost. A nebudu si přece kvůli blbému texťáku kupovat widlouz.
To s těmi styly je totální blbost. Lež.
Jinak jsem neviděl, že by mi někdy někdo poslal z Wordu dokument, kde by byly správně použité styly. Většinou je to naprostá hrůza smíchaných odstavců, tuhle v Arial, jinde v Arial CE, tučné písmo přeražené stylem na tenké a pak zase na tučné. Kupodivu to pak otevře častěji a lépe OO než různé verze samotného Wordu.
Toliko můj názor založený na mnohaletém pozorování. A dejte už konečně někdo tomu trollovi ban!
OK, a které jsou ty seriózní průzkumy, které zmiňuješ? Nebo to byl také jen tvůj názor?
Tak toto je fakt parádna blbosť, keď nič o tom nevieš nepíš !!!!!!!
Ha, Ha, ... tak pokud máte pravdu tak uživatelů abclinuxu.cz a root.cz musí být jen 500 kousků, protože např. ZŠ v Ostravě Porubě používá OO je tam cca 500 uživatelů ....
Tých 1000 užívateľov nechcem teraz rozoberať, keď tvrdíte, že je to výsledok sériozneho prieskumu.
Podľa mojich skúseností (beriem, že je to vzorka možno tak do 20 ľudí) je hodne rozšírený medzi študentami, a to nehovorím o čisto technických smeroch.
V každom prípade, naozaj nemožno povedať, že OOo nepoužíva nikto, a myslím, že ani zužovať túto skupinu na "Linuxákov". Obávam sa, že OOo je možno viac aktívne využívaný "Windowsákmi".
Podobne ale súhlasím s tým, že v podnikovej sfére som OOo nevidel - ale to sa pohybujem v príliš zhýčkanom prostredí štátnej správy a veľkých firiem ne-IT charakteru, alebo silne MS locknutých IT firiem.
Tiskni
Sdílej: