OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj, chcem sa Vas opytat na skusenosti z kancalarskymi balikmi Open Office org, MS office a iWork od apple. Co by ste im vytkli, pripadne povzniesli nejaku vlastnost, a porovnanie.
Najvyspelejsie je na tom MS Office.
Multiplatformost není velkou výhodou, opensource operační systémy používají v ČR akorát lidi z root.cz a abclinuxu - tj. do 1000 lidí (podle seriózních průzkumů).
:) Multiplatformost je klíčová výhoda, protože zabraňuje vendor-lockinu a umožňuje heterogenní prostředí - např. obchod jede na win, vývoj na linuxu. OOffice se u nás ve středních a malých firmách používá častěji, než by si skalní zastánci MS Office mysleli.
Proč sem chodíte a blejete ty svý nesmysly? Chodíme snad my opruzovat na mrkvosoptí stránky? Zajděte si za Dr. Chocholouškem, jestli máte problém se svou identitou.
Já mám s M$ Office jen ty nejhorší zkušenosti. Snad jedině excel je trochu použitelný - na nějaký ten ceník nebo tabulku. Powerpoint se hodí jen na obrázkové spamy do mejlu - pokud jste z něj někdy tiskli (třeba postery na profi plotru), tak víte o čem mluvím. Word je ten nejhorší textový procesor co jsem viděl, zlatý WordPerfect nebo i stařičké Amí Pro. Poté, co se několika známým rozpadla stopadesátistránková disertační práce - všechny obrázky zmizely (pak se objevily nasypané na jedné straně, na jednom místě, desítky obrázků a grafů na hromadě a už nešly rozestrkat na původní místa) se celá práce se musela po kouscích složit ze starých záloh a třičtvrtiny textu dopsat... Raději píšu v OO a byl jsem v pohodě. A to nemluvím o krosreferencích a podobných věcech, pain in ass, což o to, to je pruda i v OO. Word je tak možná dobrý na jednostránkové texty a firemní mema, určitě ne na něco delšího, co má mít nějaké slušné formátování a vzhled!
Možná nový M$ Office s ribbonem funguje lépe a někomu takové ovládání sedne, ale pokud jsem zvyklý na jiný editor, tak mne u toho popadá bezradnost. A nebudu si přece kvůli blbému texťáku kupovat widlouz.
To s těmi styly je totální blbost. Lež.
Jinak jsem neviděl, že by mi někdy někdo poslal z Wordu dokument, kde by byly správně použité styly. Většinou je to naprostá hrůza smíchaných odstavců, tuhle v Arial, jinde v Arial CE, tučné písmo přeražené stylem na tenké a pak zase na tučné. Kupodivu to pak otevře častěji a lépe OO než různé verze samotného Wordu.
Toliko můj názor založený na mnohaletém pozorování. A dejte už konečně někdo tomu trollovi ban!
OK, a které jsou ty seriózní průzkumy, které zmiňuješ? Nebo to byl také jen tvůj názor?
Tak toto je fakt parádna blbosť, keď nič o tom nevieš nepíš !!!!!!!
Ha, Ha, ... tak pokud máte pravdu tak uživatelů abclinuxu.cz a root.cz musí být jen 500 kousků, protože např. ZŠ v Ostravě Porubě používá OO je tam cca 500 uživatelů ....
Tých 1000 užívateľov nechcem teraz rozoberať, keď tvrdíte, že je to výsledok sériozneho prieskumu.
Podľa mojich skúseností (beriem, že je to vzorka možno tak do 20 ľudí) je hodne rozšírený medzi študentami, a to nehovorím o čisto technických smeroch.
V každom prípade, naozaj nemožno povedať, že OOo nepoužíva nikto, a myslím, že ani zužovať túto skupinu na "Linuxákov". Obávam sa, že OOo je možno viac aktívne využívaný "Windowsákmi".
Podobne ale súhlasím s tým, že v podnikovej sfére som OOo nevidel - ale to sa pohybujem v príliš zhýčkanom prostredí štátnej správy a veľkých firiem ne-IT charakteru, alebo silne MS locknutých IT firiem.
Tiskni
Sdílej: