Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
zdravim,
mam takychto problem s alsou v Lenny stable:
nainstalovana alsa funguje - vsetky zariadenia su OK. ale iba do najblizsieho restartu. vzdy po reboote fungovat prestane, opat musim skonfigurovat cez alsaconfig.
alsactl store nepomaha...
neviete niekto, preco sa to deje a co s tym? nikdy som predtym takyto problem nemal.
Máte přídavnou zvukovou kartu? Možná by pomohlo v biosu zakázat integrovanou. Ale tenhle problém se mi občas objevuje taky. Navíc alsaconfig v testingu již nefunguje (program je odstraněn).
Hoď sem výpis aplay -l
Tipnul bych si na náhodné přehazování zvukovek.
cat /etc/modprobe.d/sound
alias snd-card-0 snd-intel8x0
options snd-intel8x0 index=0
cat /etc/modprobe.conf
cat: /etc/modprobe.conf: Adresár alebo súbor neexistuje
aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: nForce2 [NVidia nForce2], device 0: Intel ICH [NVidia nForce2]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 0: nForce2 [NVidia nForce2], device 2: Intel ICH - IEC958 [NVidia nForce2 - IEC958]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
To vypadá ok. Tím "fungovat přestane" myslíš:
A) Po restartu se automaticky nenatáhne modul snd-intel8x0 a zvukové zařízení se tak nevytvoří (aplay -l vypíše chybu)
B) Ztiší se mixer (mute nebo hlasitost na nule)
C) Mixer je OK, modul natažený, ale někdy zvuk jde a někdy nejde.
najskor asi moznost C - chova sa to fakt podivne.
modul je natiahnuty, ale aplay -l je prazdne...
najhorsie je, ze ani nemoze vystopovat, ci to ma suvis s nejakou aplikaciou, pripadne, co ine je za tym...
aby som doplnil - ja som prave cakal, ze mozno je problem s loadovanim modulu, tak som ho este pre istotu pridal do /etc/modules
ale problem to nevyriesilo.
akoby cosi stale pripisovalo vystup z alsaconf...
Tiskni
Sdílej: