Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Ahoj, mam celkem zmatek v techto 2 souborech... Uz nejakou dobu googlim ale co odkaz to jina odpoved. Chci se zeptat komu ty soubory patri? Bud TCP wrapperovi a nebo sluzbe(programu) DenyHosts. Jednou pisou ze tomu podruhe ze tomu druhemu. Diky za odpoved.
Ale kdyz se podivas na stranky DenyHosts tak tam se pise ze DenyHosts will add that host to the /etc/hosts.deny file. Jak je mozne ze zapisuje do souboru patricimu jinemu programu?
Soubory /etc/hosts.allow, /etc/hosts.deny
nepatří ani balíčku tcpd
, ani denyhosts
. Ale mají společné to, že uvedené soubory využívají. Navíc tcpd
při instalaci zjišťuje zda-li tyto soubory existují, pokud některý z nich chybí, tak ho vytvoří, takže prakticky by se dalo říct, že patří tcpd
, protože právě ten do nich vkládá implicitní obsah, kdežto denyhosts
maximálně přidává pár řádků.
Dekuji vam za osvetleni problematiky:) Nevedel jsme ze si lezou navzajem do zeli:)
Lezu ako lezu . Hlavny ucel skriptu
denyhosts
je len v identifikacii bruteforce utokov a nasledne zapisanie utocnych IP adries do suboru hosts.deny
, ktory pouziva TCP wrapper, ktory je volany SSHd serverom pri inicializacii kazdeho TCP spojenia na secure shell. Neviem realne o ziadnej dalsej utilite/demonovi/programe, ktory by realne vyuzival udaje ukladane v tychto suboroch hosts.{allow,deny}
okrem TCP wrapperu, ak neratam "pomocne" utility, ktore tieto subory dokazu naplnat. Ale zaroven je pravda, ze tieto subory su uz v kategorii "systemove"... napr. na fedore niesu sucastou balika tcpwrappera, ale balika "setup", ktory obsahuje zakladne systemove subory.
Tiskni
Sdílej: