Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Ahoj
chtěl jsem se jen zeptat, jakou distribuci linuxu používáte na svém netbooku (pokud jej máte). Já si koupil v pondělí acer aspire one d150, jsou v něm xp. Už jsem zkoušel slax a běhal. Sice trvalo docela dlouho, než nabootoval z flašky, ale šel. Hledám nějakou inspiraci, jakou distribuci si do něj dát. Na druhém booku mám Ultimate Ubuntu 2.1 upgrade na 9.04, ale to tohohle mrňouska bych si dal něco jiného. Co říkáte na toho slaxe? Nebo na archa?
díky za tipy
Nejake *buntu, Mandriva, Suse ..... Co se Vam libi.
Slax a jeho derivaty (Wolvix Myah...) tez dobra volba.
Proste na takovem HW Vam bezproblemu pojede kdejaka moderni distribuce.
Otestujte, uvidite. Trocha prace bude s pripravou flashdisku s instalaci. Nemate-li ovsem jiz ext USB optickou jednotku.
ZDAR!
Já bych to Ubunťu nezatracoval. Před nějakým časem jsem kupoval Acer Aspire ONE A110 a AŠUS PC900 jako přenosné dílenské měřící ústředny. Do kapsy u pláště se oba vejdou. Na ACERu byl Linpus a na EEE Xandros. Nakonec na nich skončila Fidorka 10 a teď 11 Preview a GNOME Openbox. Žádné úpravy, jen se nespouští služby, které nejsou potřeba. EEE startuje od stisknutí tlačítka do použitelného stavu do minuty a Aspire do minuty a půl. Data se pak sbírají do OpenOpice, všechno v pohodě, jen u Aspiru už odešla baterka. Takže Ubunťu tam musí fungovat vesele taky.
dík za tipy. zkusím tedy několik dister a pak uvidím nejspíš ale půjdu do toho slaxe. externí mechaniku ještě nemám, alr můžu si ji půjčit v práci. uvažuju o koupi téhle zatím jsem lepší nenašel.
Samsung mechaniky po mechanické stránce prý nejsou moc vydařené. Tady na ábíčku to někdo psal a taky to povídal jeden pán v jedné elektře. Spíš bych šel např. do LG.
Ja jsem pred asi 2 roky koupil ext USB jednotku za 750,- nekde v Lidlu (ci nejakym podobnym retezcu) mezi rohlikama a slape furt dobre.
Je to nejaky slepenec Toshiba + Samsung a umi i DVD RAM.
Tiskni
Sdílej: