Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobry den. Mam v pocitaci 3 moduly 512 MB SDRAM PC133. Dva z techto modulu maji chybu. Jedna chyba v kazdem z nich. Zjisteno Memtestem86+ . Je mozne tyto moduly i nadale pouzivat nebo se mam poohlednout po jinych? Distro Ubuntu 9.04.
Tyto chyby se mohou projevovat i pri behu systemu jako pady aplikaci az po uplne zatuhnuti systemu. Pokud Vas to zatim nejak neobtezuje tak to pouzivejte dal a jestli se zacnou objevovat pady tak je to na vymenu modulu.
Chyba v bunce muze byt az nekde na "vysoke adrese" kterou system vyuzije treba doslovne nekolikrat do roka.
Zjistete si z memtestu na jake adrese chyby jsou, tu si poznamenejte a zopakujte test jeste jednou po uplnem vypnuti pc.
I memtest se muze mylit.
Chyba v bunce muze byt az nekde na "vysoke adrese" kterou system vyuzije treba doslovne nekolikrat do roka.
Neda mi to :)
IMHO, to, ze je chybna bunka na "vysokej adrese" este neznamena, ze ju Linux pouzije iba pri velkej zatazi, ked ziadna volna pamat na "nizsich adresach" nie je dostupna. (treba brat do uvahy, ze takmer vsetka volna pamat sa pouziva ako diskova cache)
To je fakt nicmene 1.5 GB RAM tak na desktopu bude bezne vyuzita maximalne tretina a 1 GB cache bude vyuzivana tak ze 100-300 MB. Zvlastni kapitola je ramdisk to uz bych bral, ale to je spis specialita. Proste dokud RAM dobre slouzi tak nechat. Ovsem cekat se nevyplaci pac za nejakou dobu sehnat takoveto moduly muze byt problem.
vadnou pamet nepouzivejte (pokud vadne oblasti necim nevyjmete z pouzivani), protoze to muze mit neocekavane nasledky - muze to mit neblahy vliv jak na konzistenci dat, tak na beh programu | os (v extremnim pripade mozna poskodite fs nebo pocitac bude "padat° ev. Vas potka oboji naraz...)
Tak jsem je na Vase rady vyndal. Spatne vypalene CD, nekorektni obsah DVD ktere bylo delano pomoci DeVeDe, necitelna zaloha z 20. cervna a kdyz jsem si exportoval Evolution tak mi to backup soubor nevzalo zpet protoze system hlasil jeho necitelnost nebo neznamy format. Videl jsem chybu u sebe samotneho takze ted mam v nekterych vecech jasno. Dekuji. Jdu najit neco novejsiho s alespon DDR kdyz uz ne DDR2.
Vím, že Frank Gockel již docela dávno dělal něco podobného. Patch do kernelu, který si otestuje v trvale vyředí vadné bloky paměti.
http://lkml.indiana.edu/hypermail/linux/kernel/9807.1/0741.html
Vadnou paměť ovšem bez vychytávky nepoužívat! Znám paměti, která jsou 100% funkční a po hodině provozu se náhodně objevují vadné buňky. Tento typ závady už nejde podobnou vychytávkou obejít.
Poznamenávám, že nejsem původní tazatel a psal jsem to jako demonstraci jak se mohou chyby paměti projevovat. Zmiňovaná paměť zasvištěla do koše. Pokud si už paměť schovávám tak na ní dělám nesmazatelnou fixou černý křížek. Vřele doporučuji, jinak se mi vadný kousek zabordelí mezi dobré.
Tiskni
Sdílej: