OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravím,
vím, že tato otázka je slyšet velmi často a odpovědí je v angličtině dost, v češtině málo. Rozhodl jsem se napsat návod "Jak na linuxový server? Kompletní návod krok za krokem". Pokud to místní moderátoři povolí, tak bych tady rád zanechal URL návodu, který může hodně lidem pomoci.
http://profiweb.net/blog/jak-na-linuxovy-server-kompletni-navod-krok-za-krokem.a73.html
Byl bych rád, kdybyste mi dali i nějakou zpětnou reakci, popř. co mám vylepšit, apod.
Díky
No restartuji, protože chci nechat zavést veškeré změny (nejprve Apache, PHP, sSMTP a potom změny v SSH, ...). Jestli sis všimnul, tak nikde tyto služby nerestartuji, tak jsem zvolil řešení nejmenšího odporu - restart celého serveru
/etc/init.d/sshd restart
/etc/init.d/apache2 restart
ked nevies tak nefusuj!
Prave naopak, restart celeho serveru, po dokonceni vetsich zmen v konfiguraci, ktere se tykaji vice nez jednoho programu, je vice nez zadouci. Kazdy kdo ma par let zkusenosti to vi.
Hmm, asi nejsem každý.
Spousta služeb by se vůbec nedala v tomto režimu provozovat.
Po tom ako zmenim konfiguraciu apache, php a mysql mam akoze restartovat cely server? Ved by ma klienti zabili!
Samozrejme je rozdil mezi nove instalovcanym a produkcnim serverem.
.....kdyby Ti, kteří tady "žvatlaj" o smyslném/nesmyslném restartu serveru raději také napsali podobně pěkný článek, možná by udělali lépe.
Tento článek je dle mého velice pěkně napsán a já osobně zastávám názor, že je lepší po takovéto instalaci restartovat celý server. Jeden nikdy neví, jestli jsou pak načteny všechny knihovny korektně nebo ne, zrovna tak jestli se načetli nebo nenačetli cesty a případné proměnné.
Po dlouhé době je tu opět pěkný článek a pro ty rýpaly typu "restartovat" nebo "nerestartovat" tu mám návrh, co by mohli udělat.
Třeba předvedou, že jsou opravdu lepší, než autor tohoto článku (ale pochybuju o tom
)
Ať člověk hledá jak hledá, v češtině opravdu najde málo hezkých návodů. Věřím, že spousta lidí by uvítala jednoduchý český návod na to, jak udělat domácí gateway, jak zajistit filtraci podle vazby IP+MAC, jak vytvořit VPN server aláá Microsoft, jak jednoduše kreslit grafy přenesených dat, atd....
PS: Nepředpokládám, že by mě nikdo nesejmul za moji gramatiku, takže jen do mě , dyť to přeci bude k věci
Díky za podporu
Jinak, jak píšeš o tom grafu přenesených dat, to myslíš jen jednoduše ukázat traffic server (up/down za určitý čas - den, týden, měsíc, rok...) v grafu a textu?
Nemáš zač .......já mám alergii na remcali, kteří by zřejmě nic podobného sami nesvedli
Myslím traffic na jednotlivých interface serveru (eth0, eth1, eth2, xyz) - UP/DOWN, 5min, hodina, den, týden, měsíc rok. To samé pak třeba na jednotlivé IP ve vnitřní síti. Grafikou se mi třeba líbí MRTG, ale zase už se mi nelíbí, že všude cpe to svoje alááá Mrtg
Jestli jsem také započítán mezi "žvatlaly", tak tě můžu uklidnit - napsal jsem textů docela dost a všechny najdeš na http://www.zdenda.com Takže si nech blbé kecy pro někoho jiného. Spousta návodů, na ty věci které uvádíš jako příklady, je napsaných už hodně let. Pro začátečníky je toho imho docela dost, ale co takhle psát vysoce odborné texty, které pomůžou i někomu jinému než začátečníkovi? Předveď se.
PS: Zrovna mám kousek před dokončením článek na téma XEN HA cluster - řešení HA clusteru XENu s využitím sdíleného úložiště na DRBD.
Zdenda je světlá vyjímka, už jenom proto, že je z Perníkova :-)
PS: Mechov přeje pěknou neděli :D
Ty jsi opravdu světlá vyjímka, tvůj web také občas navštívím. Myslím si, že začátečník potřebuje návod a odborník vodítko. Pro začátečníky toho je možná napsáno docela dost, ale většina je v angličtině a člověk je přirozeně líný tvor a určitě se mu bude lépe číst v rodném jazyce.
místo restartu apache doporčuji něco jako "apachectl -k graceful" případně se podívej ještě na apachectl help
Co kdyby jsme přestali řešit, jestli je lepší ten server restartovat nebo ne? Stejně budou vždycky 2 strany, jedna bude chtít restartovat a ta druhá ne. Co bych měl ještě vylepšit? Návod bude stále rozvíjen.
Osobně jsem toho názoru, že se nemusí restartovat celý počítač až na výše uvedené vyjímky tj. výměna hardware, aktualizace jádra či nové jádro jako takové aj. podobné případy. Někde nahože ve vláknu jsem našel názor, že v LInuxu fyzický restart počítače problém neřeší s tím bych také docela souhlasil. Prostě Linux není Windows, které po nainstalovéném programu vyžaduje nutný restart. Ovšem když je někdo naučený prostě restartovat ať to dělá nic špatného v tom nevidím, ale osobně většinou to dělám bez fyzického restartu s pohým restartem služeb. A když něco nejde od čeho máme /var/log ?
Ještě bych rád něco ke článku, který je tady představován. Osobně se mi velmi líbí je velmi dobře napsaný tudíž ho musí podle mě pochopit i začátečník. Osobně jako Administrátor jsem v něm nalezl pro mě jen jednu zajímavou věc a to je grafický boot. Jinak v ostatních věcech vše shledávám OK. A tímto přeju autorovi k dalším povedeným článkům. Doufám, že časem by mohl napsat např. o mail serveru, MTGR apod. takových článků je prostě málo.
Správě, opravdový server, který má nastarosti např. routování rozsáhlé části sítě či BGP routing, ipaccounting uživatelů nebo drsnější Domain Name Service atd. se opravdu startuje dost dlouho či déle. Proměnou je zde konfigurace a kvalita komplexního nastavení serveru. V těchto případech je restart tím myslím fyzický docela smrt jak pro uživatele tak i pro správce. Za těch 10min co se server bude restartovat, bootovat nebo přihlašovat tak za tu dobu by jsem mohl studovat /var/log a hledat chybu.
Možná je to trochu off-topic, ale v síti máme Windows Server SBS pro zaměsnance, který jedou na Windows platformě a jsou řízeni autoritativním serverem. Je to docela smrt stroj je to nějaká 1,6GHz Pentium IV spolu s gigabajtem operační paměti plus nějakým větším diskem. Kdo ten stroj resetuje se většinou odsoudí k 30min nabíhání služeb tj. DNS, DHCP, AD, Routování a nastavení sítě apod. Je to prostě hnus. Osobně na ten krám radši ani nešahám.
Ano, je časově rychlejší restartovat 6x různé služby než jednou jednoduše restartovat celý server. Jak mi někteří psali, že to je nějaký kouzelný restart, jedná se tu o pouhé zavedení několika změn v konfiguračních souborech. Chápete to už? Nic jiného v tom není.
jedná se tu o pouhé zavedení několika změn v konfiguračních souborechAle o to právě jde. Zavedení změn v konfiguračních souborech se dělá informováním aplikace o změnách (např. zaslání signálu, nebo jiný způsob, který program používá), pokud to program neumožňuje, pak restartem příslušného programu. Ale ne restartem počítače. To je jako kdybyste do učebnice psaní napsal, že je potřeba si tužku naostřit sekyrkou. Vy si to tak klidně dělejte, ale když píšete návod pro začátečníky, popište běžný způsob ostření tužky pomocí ořezávátka. I když vám osobně přijde zdlouhavý a složitý.
Pekny navod.
Malokdo je scopen (casovei znalostmi) toto napsat.
Máš pravdu, že někomu se lépe pamatuje slovo, někomu kombinace těchto znaků (osobně mi nedělá problém si za 5 minut zapamatovat 15 znakové náhodné heslo). Jinak ten generátor je tam zmíněn především z toho důvodu, že někteří uživatelé rádi heslo velmi podceňují, nemají problém napsat heslo 12345678 nebo mojeheslo.
rozpoutal jsem flame jednou poznámkou, hmm...To je toho… Jsou tady na Abíčku takoví, kteří dokážou rozpoutat v diskusi flame ještě dřív, než tam poprvé napíšou.![]()
LVM je dobrá věc když se jedná o šifrované LVM. Osobně jsem ho nikdy do ostrého provozu nedával, ale snad jednoho dne možná.. btw. kolik lidí používá aktivně lvm?
Minimálně 1 :-) - ať už šifrované nebo po různu spojované hdd a podobně. Mám za sebou změny velikostí u šifrovaného i nešifrovaného lvm s různými fs. Hraju si i s clvm.
Ano, s tím restartem něco udělám, aby se zde ostatní už neměli čím bavit
Jinak to zapnutí roota je mimo toho uvedeného důvodu také proto, protože pokud je mi známo, tak přes Webmina (kdo ho bude využívat naplno) by neměl přístup k úplně všemu. Je možné, že se mýlím, momentálně to nemám možnost vyzkoušet. Jinak mám tam tedy dát nakonec zakázání roota (sudo passwd -l root)?
Ta instalace oněch balíků mi při instalaci se občas tahala z CD (takže starší verze) a občas z netu, takto jsem si jistý, že to bude nejaktualnější verze z netu.
Tiskni
Sdílej: