OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Právě jsem si nainstaloval z Debian/testing kde4, ovšem se zvukem mám určitý problém. Zdá se, že gstreamer backend funguje, kupříkladu po startu se ozve ta otravná znělka. Xine pro Amarox a Kaffeine ale nejde. Po troše pátrání jsem přišel na zvláštní věc, a sice když zabiju Knotify, které sedí na /dev/dsp, vše náhle běží.
Nerozumím příliš zvuku pod linuxem, proto se ptám, proč musím zabít Knotify a v čem ve své podstatě vězí můj problém (tedy jestli by nešlo najít jiné a elegantnější řešení).
Děkuji
Nevím jestli se ti to bude líbit, ale potřebuješ nutně zvuk u toho knotify? Mě např. na windows dost otravoval ten lupací zvuk při vyjíždění toho notifi. Takže jestli tam nahodou nejde nějak vypnout (nejsu uživatel KDE).
Rád bych tam nastavil něco jiného než xine, ale třeba v Amaroku mám na výběr právě jen to, gstreamer nikoliv.
KDE4 neumím, stejně jako neznám knotify v KDE4. Nicméně bych si tipnul, že emulace oss v alse (tedy dnešní /dev/dsp) zabere zvukovku pro sebe a ostatní aplikace, přistupující standardně přes alsu, mají pak smůlu. Myslím, že se emulace oss napojuje až pod dmixem, tedy může odříznout úplně všechny.
Zkusil bych přeštelovat knotify, aby nejelo přes historické /dev/dsp. Pokud pojede vše přes zařízení alsy default a to bude nastavené na dmix (dnes standard v distribucích, které ještě nejedou pod pulseaudiem), pak pojedou zvuky všech aplikací v pohodě.
Tak tak, v phononu je třeba nastavit dmix, jinak si phonon zabere přímo fyzické zařízení a už ho nikomu nepustí. Já to řešil a vyřešil tady: https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=164104
Tiskni
Sdílej: