Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Právě jsem si nainstaloval z Debian/testing kde4, ovšem se zvukem mám určitý problém. Zdá se, že gstreamer backend funguje, kupříkladu po startu se ozve ta otravná znělka. Xine pro Amarox a Kaffeine ale nejde. Po troše pátrání jsem přišel na zvláštní věc, a sice když zabiju Knotify, které sedí na /dev/dsp, vše náhle běží.
Nerozumím příliš zvuku pod linuxem, proto se ptám, proč musím zabít Knotify a v čem ve své podstatě vězí můj problém (tedy jestli by nešlo najít jiné a elegantnější řešení).
Děkuji
Nevím jestli se ti to bude líbit, ale potřebuješ nutně zvuk u toho knotify? Mě např. na windows dost otravoval ten lupací zvuk při vyjíždění toho notifi. Takže jestli tam nahodou nejde nějak vypnout (nejsu uživatel KDE).
Rád bych tam nastavil něco jiného než xine, ale třeba v Amaroku mám na výběr právě jen to, gstreamer nikoliv.
KDE4 neumím, stejně jako neznám knotify v KDE4. Nicméně bych si tipnul, že emulace oss v alse (tedy dnešní /dev/dsp) zabere zvukovku pro sebe a ostatní aplikace, přistupující standardně přes alsu, mají pak smůlu. Myslím, že se emulace oss napojuje až pod dmixem, tedy může odříznout úplně všechny.
Zkusil bych přeštelovat knotify, aby nejelo přes historické /dev/dsp. Pokud pojede vše přes zařízení alsy default a to bude nastavené na dmix (dnes standard v distribucích, které ještě nejedou pod pulseaudiem), pak pojedou zvuky všech aplikací v pohodě.
Tak tak, v phononu je třeba nastavit dmix, jinak si phonon zabere přímo fyzické zařízení a už ho nikomu nepustí. Já to řešil a vyřešil tady: https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=164104
Tiskni
Sdílej: