V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Ultra Ethernet Consortium (UEC), jehož cílem je optimalizace a další vývoj Ethernetu s důrazem na rostoucí síťové požadavky AI a HPC, vydalo specifikaci Ultra Ethernet 1.0 (pdf, YouTube).
Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zakázat přístup na sociální sítě pro děti do 15 let. Francie podle něj tento krok udělá sama do několika měsíců, i pokud se na něm neshodnou další státy Evropské unie. Reaguje tak na úterní vraždu vychovatelky, kterou ve východofrancouzském městě Nogent pobodal 14letý mladík. Jednotlivé sociální sítě podle něj mají možnost věk ověřit a vymáhat zákaz pomocí systémů na rozpoznávání tváří.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,742 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 165 místo. Karolina, GPU partition klesla na 195. místo a Karolina, CPU partition na 421. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Oficiálně byl vydán Android 16. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
ahoj, funguje niekomu v skype 2.0 (stereo) bluetooth headset?
bluetooth mam nastaveny asi takto a funguje vo vsetkych programoch okrem skype
cat .asoundrc
pcm.bluetooth {
type bluetooth
device 00:19:15:64:26:F8
}
a ked to zapnem, tak to zanadava ze sa nevie pripojit k zvukovemu zaiadeniu.
dik.
tak uz som to nejak rozbehal, chybali mu 32bitove kniznice pre alsa-lib, tak som mu ich tam nahral do /emul
to pomohlo prehravaniu zvuku ale nahravanie stale nejde
Je dobré se podívat sem.
Headset má přinejmenším dva režimy: hifi (obstojná kvalita, ale pouze přehrávání) a voice (bídná kvalita, zhruba jako GSM, obousměrně). Pak ještě má režim auto, ale přepínání režimů mi nikdy nefungovalo správně.
V .asoundrc toho mám trochu víc. Bluetooth je tam přes plug kvůli převzorkování. Ten headset většinou umí přijímat pouze jednu vzorkovací frekvenci, takže se tohle musí udělat softwarově. Profile mám hifi, protože po marných pokusech s voice tím headsetem stejně věšinou jenom poslouchám.
Skype nepoužívám, takže nevím, zda by tam profil voice fungoval dobře. Vím jenom, že když jsem to chtěl zprovoznit s nějakým normálním prostředkem komunikace, tedy například s protokolem SIP a s klientem Twinkle, nešlo to, kvůli nějakým nesmyslným omezením na straně linuxové implementace bluetooth.
pcm.bluetoothraw { type bluetooth device 00:11:67:81:91:51 profile "hifi" } pcm.bluetooth { type plug slave { pcm bluetoothraw } }
tak tato varianta funguje, ale v skype "sound in" stale nejde a naviac ak skype pustam cez "bluetooth" tak obcas vypise ze ma problem s prehravanim zvuku. ak ho prepnem na "bluetoothraw" (vynecham plug) tak prehravanie zvuku v skype je OK.
je jasne ze mikrofon na headsete asi bude fungovat len v menej kvalitnom rezime "voice". no a ak som prepol profil na "voice" tak pri akom kolvek pokuse cokolvek prehrat sa sluchadka rozsumeli a to bolo asi tak vsetko co z nich bolo pocut.
neexistuje nahodou nejaka moznost nakonfigurovat alsu tak, ze nejakym prepinacom v mixe preposlem "default" na "bluetooth" ? (a zaroven vypnem repraky)
Tiskni
Sdílej: