Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj mohl by mi nekdo objasnit jak probiha uceni pomoci sa-learn? Kdyz mam mail napr. V hlavicce uvedeno slovo pocitace a v tele(body) slovo notebook. mam ho ulozeny jako pocitace.eml a dam sa-learn –spam –file pocitace.eml tak kdyz mi priste prijde naprosto stejny mail mel by byt oznaceny uz jako SPAM ne? Bohuzel se to tak nedeje …nevite nekdo jak na to? V local.cf (konfigurak spamassassinu mam uvedeno) bayes_min_spam_num 1. Tzn mel by se ucit uz z jednoho mailu. Vim je to extrem ale mam to na nauceni principu antispamu. Diky za rady
bayes_min_spam_num
To be accurate, the Bayes system does not activate until a certain number of ham (non-spam) and spam have been learned. The default is 200 of each ham and spam, but you can tune these up or down with these two settings.
Z toho jsme pochopil ze bayes system je aktivovany az po 200 vzorcich. Ja mam vsak tuto hodnotu nastavenu na 1(bayes_min_spam_num 1) tzn mel by pracovat uz pri jednom naucenem spamu.
Uživatelé mohou též učit Bayes filtr a tím zpřesňovat výsledné hodnocení SpamEliminátoru. Učením dochází k zvyšování/snižování hodnot pravděpodobností jednotlivých příznaků a tím i k zvyšování/snižování pravděpodobnosti že zpráva bude označena jako spam/ne spam. Neznamená to tedy, že nevyžádanou zprávu již uživatel neobdrží, ale že pravděpodnost obdržení obdobné zprávy bude vyšší/nižší.
Z vyse uvedeneho pro mne vyplyva ze kdyz mu poslu jeden vzorek tak on by se uz z neho mel ucit poznavat signatury ktere mu dejmu tomu chci oznacit jako spam. No a kdyz mu dam na nauceni jeden vzorek jako spam a pak poslu ten samy mail mel by ho oznaict za spam.
Tiskni
Sdílej: