Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Koupil jsem flešku s instalovaným šifrovacím SW - samozřejmě OWU (only -Windows-usable). Je nějaké řešení (SW), který je multiplatformové?
- nadefinuje šifrovanou oblast na flešce
- kdekoliv se připojím, SW (Java???) vyžádá autentizační údaje
Hmm, to asi vyžaduje instalovanou aplikaci na kompu - což mi nevyhovuje.
Má představa je, že se to dá zpustit jako portable-aplikace z flešky - buď z distra-Linuxu (Mandriva, openSUSE, Ubuntu) a současně i MS-WindowsXX.
: to asi vyžaduje instalovanou aplikaci na kompu - což mi nevyhovuje.
To vyžaduje mať zapnutú aplikáciu starajúcu sa o dešifrovanie. TC sa dá spustiť aj z flashky.
Jediný problém je v tom, že multiplatformita TC nezahŕňa napríklad PocketPC (Mameo alebo WinCE) čo napríklad mne chýba. Ale to je môj problém ktorý je riešiteľný napríklad pomocou FreeOTFE. Na detegovateľnosť TC sa môžem ja osobne vykašlať.
:S tou detekovatelností Truecryptu to není tak slavné
Pekné, ešte by som odporučil attrib +H a security concept je na svete.
:PDA? Pokud tam neběží linux, tak smůla.
Ja sám vlastním N770 ktorý má natívne Linux Maemo. Do popredia sa dostávajú PDA/Web tablety/Smart Phone s Androidom, napríklad HTC Hero a aj samotné ubuntu sa trepe na takéto platformy spolu s inými distribúciami.
:FreeOTFE .... je někde nějaké srovnání s Truecryptem?
Ohľadne support matrix, tak FAQ majú na stránke.
:Co tak na to koukám, tak píšou podpora Windows a mobilních Windows, ale co Linux, Mac a BSD systémy?
Ohľadne support matrix, tak FAQ majú na stránke.
:Ad detekovatelnost
Myslím že som sem dal link na program TC Hunt. Aj kryptované súbory obsahujú dáta ktoré sa s určitou pravdepodobnosťou dajú pouziť ako dôkaz existencie. Neumožní to prelomiť, ale umožní poukázať na to.
:Ad support matrix:
FAQ, napríklad otázka "Which PDAs will FreeOTFE4PDA work with?". Ak to nestačí, tak sa určite nájde niekto čo za poplatok spracuje peknú tabuľku aj s koláčovým grafom a prezentáciou. Ja to však nebudem.
:Docetl jsem se akorat ze pod Linuzem to nebezi
To hovorí za všetko. FreeOTFE podporuje okrem iného aj LUKS/dm-crypt a crypto loop "losetup". Problém v pochopení segmentu programov typu FreeOTFE alebo TC je v tom, že oba nástroje majú za úlohu nahradiť transparentnú blokovú vrstvu ktorá zabezpečuje kryptovanie. Takáto bloková vrstva je už dávno implementovaná v Linuxe, MAC OS X (BSD nespomínam, nepoužívam) . Nakoľko FreeOTFE vie použiť LUKS/dm-crypt z Linuxu, tak nie je potreba jeho portovania nakoľko je zachovaná interoperabilita.
Ina zaujímalo by ma akú potrebu máš prenášať dáta medzi všetkými spomínanými platformami, teda či je iná ako teoretická. Ak by to bolo naozaj potrebné, tak nepochybujem že namiesto vykecávania sa radšej siahneš po nejakých dostupných porovnaniach a spravíš revíziu cenovej ponuky dodávateľov ktorý k produktu zahrnú aj podporu.
Aj kryptované súbory obsahujú dáta ktoré sa s určitou pravdepodobnosťou dajú pouziť ako dôkaz existencie.Ne, to teda neobsahují. V pátek má vyjít (můj :) článek a v něm je podrobněji rozebrané, jak TCHunt (ne)funguje.
Teším sa naň, hlavne na definíciu reprezentatívnej vzorky a štatistické spracovanie údajov.
největší průšvih je, že Windows absolutně nechápe víc než jednu partišnu na libovolnym přenosnym médiu (flash, karty, ap.).
To je divné, kámoš má na flešce dvě partišny a pod jehoVistama mu to normálně funguje. Bohužel se ho na to ale během následujícího měsíce nebudu moct zeptat.
Tiskni
Sdílej: