Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj všichni,
mám autoritativní DNS server a potřebuji vyřešit následující věc.
Pokud dám dotaz na neexistující doménu, vrátí se mi odpověď host unknown. Já potřebuju, aby mi DNS na tyto dotazy vracel IP x.x.x.x.
Tzn neni.cz = x.x.x.x
zaseneni.cz = x.x.x.x
opetneni.cz = x.x.x.x
a tak dale.
Díky, za jakékoli info
* IN A x.x.x.x
To ano, ale funguje to jen pro konkrétní doménu. Záznam * IN A x.x.x.x pro doménu testdns.cz zajistí, aby jakýkoli dotaz na doménu testdns.cz byl zodpovězen.
Např jedna.testdns.cz = x.x.x.x
dve.testdns.cz = x.x.x.x
V případě, že v konfiguraci DNS mám ale záznam tri.testdns.cz = z.z.z.z, dostanu odpověď z.z.z.z nikoli x.x.x.x.
Ja ten problém ale potřebuji vyřešit pro jakoukoli doménu. I tu, která není registrovaná na můj DNS.
V případě, že v konfiguraci DNS mám ale záznam tri.testdns.cz = z.z.z.z, dostanu odpověď z.z.z.z nikoli x.x.x.x.
Opravdu? Co když tam budete mít ještě záznam pro ctyri.testdns.cz. To pak bude vracet jakou adresu? Řekl bych, že si trochu vymýšlíte, že to vrací právě adresu od hvězdičkového záznamu.
Ja ten problém ale potřebuji vyřešit pro jakoukoli doménu. I tu, která není registrovaná na můj DNS.
No ale fuj. Za tohle byste zasloužil pohlavek.
Co když tam budete mít ještě záznam pro ctyri.testdns.cz. To pak bude vracet jakou adresu?Ta hvězdička se chová jako fallback. Tj. pokud daný záznam existuje explicitně, tak se použije ten.
No ale fuj. Za tohle byste zasloužil pohlavek.Spíš odpojit od sítě.
Ta hvězdička se chová jako fallback. Tj. pokud daný záznam existuje explicitně, tak se použije ten.
Pozor, wildcard záznam se použije jen pro jména, pro která neexistuje žádný záznam (ani jiného typu, než je ten, na který se ptáte). Ono je vůbec celkově lepší se wildcard záznamům vyhnout, ale nedělám si iluze o tom, kolik z těch, kdo je používají, někdy vidělo RFC 4592 nebo aspoň RFC 1034 a RFC 1912.
Nejde o nic jiného, než při špatném zadání domény, zobrazit konkrétní web. Např. www.seynam.cy neexistuje, no a já nechci dostat hlášku o neexistenci domény resp. serveru, ale chci, aby se zobrazil konkrétní web.
Chci aby DNS (případně něco jného) bylo nastaveno tak, že když nedostanu od DNS přeložené jméno na IP, tak aby se mi zobrazil můj web.
Např.
www.seynam.cy =1.1.1.1
www.seznam.cy = 1.1.1.1
www.jinadomena.cz = 1.1.1.1
Chci to vyřešit globálně a nezadávat do DNS jednotlivé kombinace.
Pokud to jsde vyřešit záznamem * A IN x.x.x.x, pak mi prosím poraďte kam ho vrazit, protože mi se to povedlo jen pro konkrétní doménu, jak jsem popisoval výše.
Proxy server nemám a použít ho nechci.
Jasně, že uvědomuju. Nechci vytvářet, jak píšete, šidítka. Je to věc, která se mi zdá být pro zákazníky lepší, než to, že še jim zobrazí error stránka v IE.
DNS server je výhradně používan v naši síti a našim klientům doporučujeme jej používat. Můžou samozřejmě použít i DNS našeho providera.
Pokud je vám to proti srsti, pak tento problém již řešit nebudem, protože se stejně nikam nedostanem.
Každopádně děkuji za info a přeji mnoho úspěchů.
Je to věc, která se mi zdá být pro zákazníky lepší, než to, že še jim zobrazí error stránka v IE.
V čem je to lepší? Představte si, že někdo bude chtít ze skriptu stáhnout soubor a zpracovat ho. V tom skriptu použije chybné URL, takže za normálních okolností by skript skončil chybou. Kvůli vašemu opatření ale buď úspěšně stáhne vaši náhradní stránku nebo (v lepším případě) dostane jiný typ chyby. Ale i pro uživatele, který používá jen "normální" prohlížeč, bude matoucí, že se mu místo standardní chybové stránky prohlížeče zobrazí ta vaše.
Pokud je vám to proti srsti, pak tento problém již řešit nebudem, protože se stejně nikam nedostanem.
Nejde o to, co je mi proti srsti. Jde o to, abyste se zamyslel nad tím, jestli je váš požadavek opravdu rozumný. Jak už jsem napsal mnohokrát dřív: ještě předtím, než člověk začne řešit otázku "jak", měl by se zamyslet nad otázkou "jestli".
Tiskni
Sdílej: