Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Dobrý den,
máme ve firmě server, který který funguje jako Gateway (NAT) a zároveň mail server. K dispozici máme od Telefónica O2 pouze jednu veřejnou IP adresu.
Teď bojuji s tím, že po roce bezproblémového provozu se naše veřejná IP adresa stále dostává na SpamList a já si s tím už nevím rady. Mám podezření, že v práci máme zavirované minimálně jedno PC, které by mohlo problémy způsobovat.
Nevím však, jak ho najít
Celkem máme 20 PC.
Jakým stylem jsem schopen na Linuxu poznat, že PC s IP adresou tou a tou se snaží nebo rozesílá SPAM ?
Poradíte mi prosím ? Děkuji,
-Ten zavirovany pocitac urcite neposiela spamy cez tvoj mailserver, ale posiela ich rovno a vyuziva k tomu tvoju branu na ktoru je naviazana vasa IP adresa.
-Na tvojom mieste by som na brane zakazal akukolvek komunikaciu tvojich PC smerom do internetu na porty 25 a 465 a kazde porusenie toho pravidla jednoducho zalogujes
-O par dni prides, prestudujes logy a zistis,ktora ze to stanica ma obcesne nutkanie komunikovat do internetu na tychto portoch a tym zidentifikujes pocitac ktory rozosiela spamy
Toto nastavenie na firewalle ale nechaj uz naveky. PC nemaju co komunikovat do internetu na tychto portoch a ak chcu mailovat, maju pouzit tvoju mailovu branu. Ak raz bude malware taky chytri ze si dokaze zistit tvoju mailovu branu a parametre pre odosielanie mailov z PC, tak to budes riesit dokonalym logovanim na mailovej brane a uvidis, ktore PC zase rozosiela spamy.
Inac, ako je mozne ze toto nemas na firewalle nastavene uz davno? Ono totiz existuje komunikacia ktora nema z tvojej lan siete do internetu vobec co odchadzat a naopak. K tym spominanym portom by som pridal este porty ktore vyuzivaju windows na zdielanie siete, RPC, snmp a mnoho dalsich. Prestuduj si nejake dobre howto. Ono to ze to funguje este neznamena ze to funguje tak ako ma a hlavne v poslednom case sa objavuje mnoho sietarov ktorym staci ze si o tom nieco precitaju, ze im to tak nejak funguje a myslia si,aky su v tom dobry. Dufam, ze sa k nim nezaradis. Zlate pravidlo-citat, citat, citat manualy a vzdelavat sa
no ve firmě budiž, tam nemají useři co pohledávat na venkovních SMTP serverech. Ale být to třeba poskytovatel internetu, tak je to totální zhovadilost. Co mám komu co zakazovat odesílání na cizí SMTP? Pokud se chová slušně, nerozesílá spam nezatěžuje tím linku, tak má mít port 25 a 465 povolený. Co když nechce z principu posílat poštu přes providerův mailserver, ale chce to posílat třeba přes služební (kde mají SASL autentizaci) a nemá VPNku? Nebo to chce odesílat přes seznam....nebo co já vím.
Zkrátka v práci to beru....jinak NE! Co jít opačnou cestou a pořádně si zabezpečit stanice ve firmě...alespoň mu tam nebudou hrát uživatelé v pracovní době karty :)
Tiskni
Sdílej: