Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ad /home, konfiguráky obvykle jsou v adresáři se jménem programu, je možné, že by se pak chovaly divně, když tam autor distribuce přidá něco extra. Tedy radši nemíchat adresáře stejných uživatelů a různých distribucí/programů.
Je více prostředí, při jejich tvorbě se používají jinými lidmi jiné programové prostředky. A také tito programátoři považují jiné věci za podstatné - asi budeš svědkem flejmů o tom, kde má být tlačítko ok a kde zrušit. Stejně tak i dané prostředí preferují jiné programy, xine/kaffeine či kopete/pidgin, ty uvádím jako příklad.
Obvykle je k dispozici spousta programů pro každou distribuci, tedy v tom se neliší. Snad jen někde je něco dříve aktualizované.
A abych to shrnul, když koukam na Martinovo 3. bod ... pořád platí, že jsi v linuxu a máš možnost volby.
Pravda Ubuntu je takove nejschudnejsi v podstate pro kohokoli.
Jinak pripojovat diskovy oddil s /home/ z jedne distribuce do druhe neni z pohledu uzivatelskych dat (Obrazky, Hudba, Dokumenty apod) problem avsak z pohledu konfiguracnich suboru muzes narazit na obtize ruzneho charakteru jako teba problemy s vlastnictvim souboru, zarazeni do skupin apod. Pokud budes pouzivat dve ci vice distribuci tak doporucuju /home/ kazde zvlast. Pripadne jeste jednu partisnu s FAT32 pro spolecna data - hodi se pokud mas i windows.
Pro co máš ten počítač určený? Já na noťasu mam ověřené /boot, dva cca stejné oddíly a zbytek swap. Původně jsem takhle praktikoval dvě různé verze linuxu, třeba Mandrivu 2006 a Gentoo, teď tam mam Mandrivu 2009 a Gentoo. Třeba pro vyzkoušení suspend2ram apod., co ve virtuálu neuděláš. Samotnej /home se mi dělat nechce. Nemusim si pak hrát s posouvánim velikostí oddílů.
Operu neznam ... mam IBM r51e, teda zřejmě línou mrchu, zatim mi stačí i na ten web (i ve VirtualBoxu ) ... skype je skutečně ve verzi 2.0.0.72 - to si vyřiď s dodavatelem, že nic novějšího pro linux nepošle, je to proprietání a náhrady jsou, jakés takés. Když už, tak založ nová vlákna ... a) flash v ubuntu, b) plynulej skroll ...
Tiskni
Sdílej: