V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ad /home, konfiguráky obvykle jsou v adresáři se jménem programu, je možné, že by se pak chovaly divně, když tam autor distribuce přidá něco extra. Tedy radši nemíchat adresáře stejných uživatelů a různých distribucí/programů.
Je více prostředí, při jejich tvorbě se používají jinými lidmi jiné programové prostředky. A také tito programátoři považují jiné věci za podstatné - asi budeš svědkem flejmů o tom, kde má být tlačítko ok a kde zrušit. Stejně tak i dané prostředí preferují jiné programy, xine/kaffeine či kopete/pidgin, ty uvádím jako příklad.
Obvykle je k dispozici spousta programů pro každou distribuci, tedy v tom se neliší. Snad jen někde je něco dříve aktualizované.
A abych to shrnul, když koukam na Martinovo 3. bod ... pořád platí, že jsi v linuxu a máš možnost volby.
Pravda Ubuntu je takove nejschudnejsi v podstate pro kohokoli.
Jinak pripojovat diskovy oddil s /home/ z jedne distribuce do druhe neni z pohledu uzivatelskych dat (Obrazky, Hudba, Dokumenty apod) problem avsak z pohledu konfiguracnich suboru muzes narazit na obtize ruzneho charakteru jako teba problemy s vlastnictvim souboru, zarazeni do skupin apod. Pokud budes pouzivat dve ci vice distribuci tak doporucuju /home/ kazde zvlast. Pripadne jeste jednu partisnu s FAT32 pro spolecna data - hodi se pokud mas i windows.
Pro co máš ten počítač určený? Já na noťasu mam ověřené /boot, dva cca stejné oddíly a zbytek swap. Původně jsem takhle praktikoval dvě různé verze linuxu, třeba Mandrivu 2006 a Gentoo, teď tam mam Mandrivu 2009 a Gentoo. Třeba pro vyzkoušení suspend2ram apod., co ve virtuálu neuděláš. Samotnej /home se mi dělat nechce. Nemusim si pak hrát s posouvánim velikostí oddílů.
Operu neznam ... mam IBM r51e, teda zřejmě línou mrchu, zatim mi stačí i na ten web (i ve VirtualBoxu ) ... skype je skutečně ve verzi 2.0.0.72 - to si vyřiď s dodavatelem, že nic novějšího pro linux nepošle, je to proprietání a náhrady jsou, jakés takés. Když už, tak založ nová vlákna ... a) flash v ubuntu, b) plynulej skroll ...
Tiskni
Sdílej: