Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Dobrý den,
Vlastním IBM ThinkPad 600, do kterého bych rád narouboval nějaký svižný OS pro přístup na internet, hudbu, tvorbu prezentací, textů a tabulek. Přemýšlel jsem o Damn Small Linuxu nebo Debianu (pravděpodobně tedy Fluxbox).
Notebook není schopen bootovat z mechaniky či USB, vlastním však USB Wifi kartu (EDIMAX EW 7318Ug) a převodník 2,5" IDE / USB
Hledal jsem možnost jak spustit instalaci ze souborů na HDD, avšak nenašel jsem žádné info ani v instalačních manuálech obou distribucí, ani zde.
ad. 1 - jakým způsobem nainstaluji GRUB? Předpokládám že to musím udělat po nakopírování přes USB.
live cd na usb klíčence
- Nainstalovat si systém do VirtualBoxu, připojit přes USB disk, zkopírovat a nainstalovat GRUB (asi nejjednodušší)
Moc slozite:
# qemu -hda /dev/DISK_Z_NOTEBOOKU -cdrom /dev/cdrom
v pripade, ze to procesor podporuje tak:
#kvm -hda /dev/DISK_Z_NOTEBOOKU -cdrom /dev/cdrom
Do PC pripjim disk z notebooku a do mechaniky dam cd s linuxem. GRUB a ostatni veci se nainstaluji automaticky (pouze v pripade ze disk date napr. /dev/sda nepouzivejte sda1 - pak se musi grub resit rucne) .
Můžeš to prosím nějak rozvést?
Vložím disk do stroje s (řekněme) Ubuntu, do mechaniky dam systém kterej chci, a spustím qemu -hda /dev/DISK_Z_NOTEBOOKU -cdrom /dev/cdrom.
NTB disk vložím do NTB, co se bude dít dál?
Aha, takze tim jen spustim "virtualizaci", skoro jako ve VirtualBoxu. Potom normálně instaluju. Výhody? Není jednodušší nainstalovat na disk přes USB, poté upravit fstab, menu.lst,... ?
Ve vetsine pripadu nemusis upravovat fstab ani menu.lst
To už mě taky napadlo, ale....
Jednak jsem měl dojem že při instalaci probíha nějaká selekce softwaru, ovladačů apod kompatibilních a potřebných pro daný HW, tzn při instalaci na jiném HW nemusí vše fungovat korektně.
Navíc nevím jestli při instalaci nebude problém s tím, že instaluji do zařízení v USB (redukce na IDE) => sda a poté bootuji ze zařízení v IDE slotu => hda
Mám očekávat případně predcházet problémům?
mount -o bind /dev /mnt/usbdisk/dev mount -t proc none /mnt/usbdisk/proc chroot /mnt/usbdisk /bin/bash grub-install /dev/sdaBudeš muset upravit fstab, menu.lst a možná xorg.conf.
Zkusím vytvořit na disku dva oddíly, na jeden pomocí utility
nahrát instalační CD v bootovatelném stavu, a z něj poté nabootovat a spustit instalaci na zbylý oddíl.
>>>Navíc nevím jestli při instalaci nebude problém s tím, že instaluji do zařízení v USB (redukce na IDE) => sda a poté bootuji ze zařízení v IDE slotu => hda
Mám očekávat případně predcházet problémům?
Opravdu muzete narazit na problemy - system nabootuje to bude ok - obtize mohou nastat obzvlaste s xorg serverem. Zde zalezi na distru.
Pro takovyto postup lze s klidnym svedomim doporucit pouze metodu "live HDD" coz je obdoba live CD ci live USB.
Takze: disk pripojim k jinemu pc, a nainstaluji (asi Debian + KDE)
poté musím spustit rekonfiguraci? Existuje neco (a bylo by to optimalni?) jako "dpkg reconfigure all" ?
Nainstalit v nejakem jinem PC s redukci IDE 2,5"/3.5".A nebo na jinem ntb s USB/IDE redukci. S live distrama je to zcela bezproblemu - staci smazat xorg.conf, dat HDD zpet do ThinkPad 600 a nabootovat. Takovy Slitaz, Puppy, Slax ci jejich derivaty je mozne takto jednoduse instalit na jinem PC bez nasledujicich obtizi pri opetovnem navraceni HDD do stroje. Jako zavadec lze pouzit nejlepe Grub. Vse co budete potrebovat na jeho nainstalovani najdete zde na Abicku.
A co kdybych postupem na výrobu bootvatelne USB vyrobil bootavetelny HDD, ten nasledne vrazil do NTB a uz bych jen instaloval primo na miru a bez rekonfiguraci
Co mas porad s tim zavadenim? Z jakyho duvodu?
Rozhodnuto
nainstaluji na jinem PC Debian, NTB-disk bude připojen redukcí do USB
Bohužel mi debootstrap nenačte příslušné komponenty => nedetekuje disk. Co s tím?
Aha, moje chyba, domnival jsem se ze ... no to je ted jedno. Behem instalacniho procesu tady nejsou nacteny komponenty pro IDE/USB převodnik. Je možné tomu nějak pomoct? U výrobce (gembird) se mi žádné rady najít nepodařilo, a strýček oogle taky nic...
Tak jsem pomoci GParted live pripojil NTB-disk, lsmod mi vyhodil hlavne dva adepty, usbcore a libata, atk jsem je nahral pres modprobe, zmena byla patrna (dioda na převodníku indikovala pripojeni) ale instalator debianu nebyl schopen disk najit ani pri opakovanem pozadavku o rozpoznani disku. Je mozne ze si mysli ze je to USB a proto ho ve vypisu neuvadi? Nebo jsem mel uzit modprobe jeste pred zacatkem instalace (pred vyberem jazyka) ?
ani před výběrem nepomohlo. Ale ls /dev/sd* mi vyhodilo tři disky, z toho dva jsou vevnitř v PC, a třetí bude asi ten NTB-disk, ale nevidí to oddíly na něm (swap, ext3 a ntfs)
Tiskni
Sdílej: