MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Dobrý den,
Vlastním IBM ThinkPad 600, do kterého bych rád narouboval nějaký svižný OS pro přístup na internet, hudbu, tvorbu prezentací, textů a tabulek. Přemýšlel jsem o Damn Small Linuxu nebo Debianu (pravděpodobně tedy Fluxbox).
Notebook není schopen bootovat z mechaniky či USB, vlastním však USB Wifi kartu (EDIMAX EW 7318Ug) a převodník 2,5" IDE / USB
Hledal jsem možnost jak spustit instalaci ze souborů na HDD, avšak nenašel jsem žádné info ani v instalačních manuálech obou distribucí, ani zde.
ad. 1 - jakým způsobem nainstaluji GRUB? Předpokládám že to musím udělat po nakopírování přes USB.
live cd na usb klíčence
- Nainstalovat si systém do VirtualBoxu, připojit přes USB disk, zkopírovat a nainstalovat GRUB (asi nejjednodušší)
Moc slozite:
# qemu -hda /dev/DISK_Z_NOTEBOOKU -cdrom /dev/cdrom
v pripade, ze to procesor podporuje tak:
#kvm -hda /dev/DISK_Z_NOTEBOOKU -cdrom /dev/cdrom
Do PC pripjim disk z notebooku a do mechaniky dam cd s linuxem. GRUB a ostatni veci se nainstaluji automaticky (pouze v pripade ze disk date napr. /dev/sda nepouzivejte sda1 - pak se musi grub resit rucne) .
Můžeš to prosím nějak rozvést?
Vložím disk do stroje s (řekněme) Ubuntu, do mechaniky dam systém kterej chci, a spustím qemu -hda /dev/DISK_Z_NOTEBOOKU -cdrom /dev/cdrom.
NTB disk vložím do NTB, co se bude dít dál?
Aha, takze tim jen spustim "virtualizaci", skoro jako ve VirtualBoxu. Potom normálně instaluju. Výhody? Není jednodušší nainstalovat na disk přes USB, poté upravit fstab, menu.lst,... ?
Ve vetsine pripadu nemusis upravovat fstab ani menu.lst
To už mě taky napadlo, ale....
Jednak jsem měl dojem že při instalaci probíha nějaká selekce softwaru, ovladačů apod kompatibilních a potřebných pro daný HW, tzn při instalaci na jiném HW nemusí vše fungovat korektně.
Navíc nevím jestli při instalaci nebude problém s tím, že instaluji do zařízení v USB (redukce na IDE) => sda a poté bootuji ze zařízení v IDE slotu => hda
Mám očekávat případně predcházet problémům?
mount -o bind /dev /mnt/usbdisk/dev mount -t proc none /mnt/usbdisk/proc chroot /mnt/usbdisk /bin/bash grub-install /dev/sdaBudeš muset upravit fstab, menu.lst a možná xorg.conf.
Zkusím vytvořit na disku dva oddíly, na jeden pomocí utility
nahrát instalační CD v bootovatelném stavu, a z něj poté nabootovat a spustit instalaci na zbylý oddíl.
>>>Navíc nevím jestli při instalaci nebude problém s tím, že instaluji do zařízení v USB (redukce na IDE) => sda a poté bootuji ze zařízení v IDE slotu => hda
Mám očekávat případně predcházet problémům?
Opravdu muzete narazit na problemy - system nabootuje to bude ok - obtize mohou nastat obzvlaste s xorg serverem. Zde zalezi na distru.
Pro takovyto postup lze s klidnym svedomim doporucit pouze metodu "live HDD" coz je obdoba live CD ci live USB.
Takze: disk pripojim k jinemu pc, a nainstaluji (asi Debian + KDE)
poté musím spustit rekonfiguraci? Existuje neco (a bylo by to optimalni?) jako "dpkg reconfigure all" ?
Nainstalit v nejakem jinem PC s redukci IDE 2,5"/3.5".A nebo na jinem ntb s USB/IDE redukci. S live distrama je to zcela bezproblemu - staci smazat xorg.conf, dat HDD zpet do ThinkPad 600 a nabootovat. Takovy Slitaz, Puppy, Slax ci jejich derivaty je mozne takto jednoduse instalit na jinem PC bez nasledujicich obtizi pri opetovnem navraceni HDD do stroje. Jako zavadec lze pouzit nejlepe Grub. Vse co budete potrebovat na jeho nainstalovani najdete zde na Abicku.
A co kdybych postupem na výrobu bootvatelne USB vyrobil bootavetelny HDD, ten nasledne vrazil do NTB a uz bych jen instaloval primo na miru a bez rekonfiguraci
Rozhodnuto
nainstaluji na jinem PC Debian, NTB-disk bude připojen redukcí do USB
Bohužel mi debootstrap nenačte příslušné komponenty => nedetekuje disk. Co s tím?
Aha, moje chyba, domnival jsem se ze ... no to je ted jedno. Behem instalacniho procesu tady nejsou nacteny komponenty pro IDE/USB převodnik. Je možné tomu nějak pomoct? U výrobce (gembird) se mi žádné rady najít nepodařilo, a strýček oogle taky nic...
Tak jsem pomoci GParted live pripojil NTB-disk, lsmod mi vyhodil hlavne dva adepty, usbcore a libata, atk jsem je nahral pres modprobe, zmena byla patrna (dioda na převodníku indikovala pripojeni) ale instalator debianu nebyl schopen disk najit ani pri opakovanem pozadavku o rozpoznani disku. Je mozne ze si mysli ze je to USB a proto ho ve vypisu neuvadi? Nebo jsem mel uzit modprobe jeste pred zacatkem instalace (pred vyberem jazyka) ?
ani před výběrem nepomohlo. Ale ls /dev/sd* mi vyhodilo tři disky, z toho dva jsou vevnitř v PC, a třetí bude asi ten NTB-disk, ale nevidí to oddíly na něm (swap, ext3 a ntfs)
Tiskni
Sdílej: