Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Brý odpoledne bratri Linuxaci,
potreboval bych poradit se zvukem. Chci to udelat tak, aby zvuk, ktery prehravam a jde na vystup (tj. male notasove repracky) sel misto toho po siti na desktop, ke kteremu jsou pripojene vetsi bedny.
Oba pocitace sou Linux (ubuntu a Fedora)...zatim jsem vykutil neco takovehoto:
desktop$ nc -u -l -p 8101 | aplay
notas$ arecord -t wav -f cd | nc -u desktop 8101
Nejakym zazrakem to ehm skoro fungovalo... tj. slysel sem mikrofon jako stdin ALE ja chci aby mojim vstupem byla treba hudba prehravana v amaroku. Jak toho docilim? (zkousel sem i "notas$ arecord -t wav -f cd -D hw:0,0| nc -u desktop 8101")
Moje otazka tedy je : pod jakym PCM zarizenim shovava alsa "zvuk z plochy"? Nejsem zadny totalni greenhorn ale "alsa pod kapotou" je pro me nova... Diky za rady
Uživatelsky nejpřívětivější řešení je asi pulseaudio, které by zvuk po síti mělo umět posílat (nezkoušel jsem). Další variantou je jack + netjack (v jack2 již součástí std. instalace), ale to vyžaduje podporu aplikací a trochu složitější instalaci.
Hardcore je posílání zvuku po síti přímo v alse - mrkni na alsí plugin file a http://www.diyaudio.com/forums/showpost.php?p=1705320&postcount=847 a pár dalších příspěvků (pozor, význam parametru %b je nyní bit, ne bajt). V podstatě jde o přesměrování streamu do pipy, na jejímž druhém konci poslouchá v tomto případě netcat - stejně jako jsi psal v otázce.
Co myslíš pod pojmem "zvuk z plochy"?
Tiskni
Sdílej: