Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den
Chtěl bych se zeptat jaké máte zkušenosti s netbookama a popřípadě jakou distribuci volíte pro ladný chod systému a vůbec jaký netb. pro linux (i když s žádným nb nebude snad s linuxem problém), rád bych pouštěl videa v HD kvalitě (720p) ale nejsem si jistý jestli to netbooky zvládnou a také jak dlouho vám vydrží baterie. Popřípadě další užitečná infa
Mnohokrát vám děkuji
Vas dotaz je velmi vseobecny.
S prehravanim videa ve full hd - avi - projekt open movie - big bunny (1920x1080) mam zkusenost v nb Toshiba NB 100 - zcela bezproblemu v dodavanych widlich a i v Mplayeru (Ubuntu 9.04). Na ext monitoru to bylo lepsi ve prospech widli a wmp. Ostatni prehravace (VLC, mp classic mirne pokulhavaly pri zmene zaberu) stejne tak Mplayer v Ubuntu. Ale na obrazovce netbooku bylo vse ok.
Je velmi pravdepodobne ze Vam v Linux distrech bezproblemu ihned pujde vsechen hw na vsemoznych nb co jsou na trhu.
Zatizeni CPU resp GPU je samozrejme podstatne vyssi nez pri statickem obsahu na obrazovce takze pocitejte s vydrzi tak maximalne 2 hodiny.
Pokud trvate na prehravani filmu tak nechte orig windows a pouzivejte WMP s k lite codec pack - dosahnete tak nejlepsiho obrazu i na externim monitoru pripadne televizi.
Pokud vsak chcete nejake Linux distro tak dle libosti do dualbootu. S Ubuntu 9.04 na uvedene Toshibe Vam vsechno pojede avsak s videem full hd uz bude obzvlaste na ext monitoru pokulhavat. Bezne avi (DVD rip) je ok.
Tiskni
Sdílej: