Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobry den, neznate prosim nekdo program pro linux, ktery mi po klinuti na libovolny pixel na monitoru ukaze RGB (idelani i html) kod dane barvy? Ve windows jsem na toto pouzival utilitku pixie.
kcolorchooser
má ikonku "kapátka", GIMP taky.
KDE nepouzivam. A kapatko GIMPu mi taky neposlouzi, jelikoz to bere barvu pouze z prave otevreneho obrazku. Ja potrebuji napriklad toto: Otervu si web ve FF, libi se mi nejaka barva, dejme tomu pozadi textu, otevru utilitu, kliknu ve ff na pozadi a utilita mi ukaze udaje o barve.
Zdá sa mi, že program s požadovanými funkciami sa nachádza v aj množine x-kových programov (neviem to presne popísať ale x-kových znamená tam kde patrí napr. xterm, xclock , atď ....). Tušim sa dala priblížiť časť obrazovky a po prechode kurzorom nad jednotlivé pixely výberu boli v okne programu zobrazované informácie o nich. Ale ani za nič si nemôžem spomenúť na jeho názov
Už som si spomenul. Ten program má názov xmag . Ale mám taký pocit že to nebude to pravé.
GNOME/GTK má zas prográmek gcolor2 (http://gcolor2.sourceforge.net/).
Tiskni
Sdílej: