Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj mam takovy jeden dotaz ktery je asi blbost ale snad nekdo z vas prijde s myslenkou jak teoreticky zautocit na PC pomoci skriptu na webu. Zajima me jestli je pomoci nejakeho skriptu ktery se vykonava na strane prohlizece napr Java scriptu lze zautocit na PC. Predpokladejme system XP kde uzivatel pracuje s pravy admina. Ted napisu blbost, ale snad tak snaze pochopite o co mi jde. Mam web stranku s Javascriptem ve kterem je prikaz format C:. Uzivatel se prihlasi na dany web... prohlizec spusti script a tim se spusti prikaz ktery mu zformatuje PC:) ...jasne v javascriptu nemuzu pouzit systemovy prikaz...slo mi jen o princip zda je v podobnem duchu mozne zautocit na PC. jeste me napada ze by v tom kodu mohlo byt neco jako: stahni trojana a spust automaticky instalaci...
Všechno zmíněné je nežádoucí a možné pouze chybou v samotném prohlížeči - prostě někdo z vývojářů např. neošetřil správně parametry, vstupy atd.
Jediná šance je zkusit zaůtočit na nějakou známou chybu v tom konkrétním prohlížeči, který ten uživatel používá.
Pokud mluvime teoreticky tak by to imho slo.
Jak ste psal, teoreticky pres javascript udelat nejakou fci, ktera by automaticky stahla a naisntalovala nejakeho trojana. Jediny problem je, ze takova akce by musela byt potvrzena uzivatelem, napr. udelat to jako "stazeni zasuvneho modulu" ve FF.
Bohuzel v praxi nevim jak a jestli vubec je to proveditelne.
Ano je to mozne.
Znam JS kod, ktery po podobnem upozorneni jako jsou varovani SSL (souhlasim-nesouhlasim) vam spusti prikaz z vaseho pocitace i s libovolnymi parametry.
V exploreru jde spustit primo a hned, v Firefoxu ( vyuziva UniversalXPConnect) je potreba nastavit hodnotu "signed.applets.codebase_principal_support"
na true a funguje to take. Pro prohlizece s webkitem zatim jsem nenasel cestu.
Dworkin
Funguje to podobne jako podepsany java applet, jen s tim rozdilem ze v JS nic nepodepisuji a kod je docela kratky.
Uzivatel klikne na odkaz (treba ahref nebo form submit) a onclik zavola funci JS. Po te uzivatel odklikne souhlasim/nesouhlasim a pri pozitivnim kliku se spusti prikaz na lokalu uzivatele.
To je tak trochu filozoficka otazka.. Kolik lidi v 100-hlave kancelari klikne na "nesouhlasim"?
Myslim ze i o to slo tazateli.
Odpoved je ano je mozne spustit jakykoliv prikaz na lokalu uzivatele, jen uzivatel musi potvrdit akci spousteni. V potvrzovacim dialogu neni ani zminka o tom jaky prikaz se pak bude poustet..
Chtel bych uvest veci na pravou miru... Slo mi o to jestli je mozne sestrojit "past" na uzivatele s tim ze tato past bude potrebovat minimum, pripadne zadnou interakci uzivatele. Tzn. ze navrhy ze uzivatel "musi odkliknout" me az tak nezajimaji. Me zajima zda je mozne kdyz napr. uzivatel zada do browseru www.koncis.cz (to je stranka s pasti) aby se po nacteni stranky sam spustil script ktery by proti uzivateli podnikl nejake nezadouci kroky(nic by se odklikavat nemuselo)... v extremnim pripade treba smazal nejake soubory na disku.
Tak tim padem v mem pripade to opravdu nelze.
Tedy vzdy, nebo alespon poprve (kdyz se zaskrtne "zapamatovat si i v budoucnu") musi byt vykonana akce od uzivatele a to klik na "souhlasim" potom se spusti zadany program samozrejme v absolutni ceste.
Tiskni
Sdílej: