Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mám problém s ukládáním dat na 2 HDD.Připojil jsem, udělal partition a naformátoval podle návodu na wiki.Ubuntu ho vidí jako "Médium", umístění /media/disk.
Při pokusu kopírovat soubor hlásí chybu: Chyba při otevírání souboru "/media/disk/Opera_omnia.epub": Permission denied. Totéž s adresářem: Složku "books_soubory" nelze zkopírovat, protože nemáte oprávnění vytvořit ji v cílovém umístění.
Zkoušel jsem změnit Oprávnění ve Vlastnostech, ale tam je roleta prázdná a nic se nedá nastavit. Zkoušel jsem spustit fstab,tam se ale ukazují údaje (UUID atd.) jen o starém disku. Tady je výpis z fstabu: UUID=87619b4e-0729-4f90-be57-079383eb57d5 / ext3 defaults 0 1
UUID=e4652103-edb8-4113-ae9c-24a103c9f311 swap swap sw 0 0
UUID novyho disku zacina 9dd1f8bb..
Dá se nějak vložit UUID nového disku do fstabu (z návodu na wiki (http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku/fstab) mi není jasné,jak se to dělá. Pokud je chyba právě v fstabu -pokud je teda vůbec potřeba-,tak prosím o srozumitelný návod pro začátečníka.
Díky za tip.Jede
no jelo to bohužel jenom ten den, na druhý den úplně KO, asi je problém v fstabu - viz následující reakce, cely je to na mně moc komplikovany, už si s tim hraju několik dni a bez výsledků.Budu muset asi zpět k B. Gatesovi...tam je většina věcí přece jen jednodušší
Aby se vám druhý disk (resp. ta partition na něm) automaticky připojoval při startu Ubuntu, tak musíte upravit /etc/fstab
nějak následovně (tedy následujcí řádky do něj přidat):
# UUID "nove" partition na druhym (novym) disku zjistite příkazem # vol_id --uuid /dev/sdXY, kde X a Y # musite nahradit správnymi udaji. Mozna mate jeste /dev/hdXY. # Adresar /kam/pripojit musi existovat. Vytvorite ho treba takto: # sudo mkdir --parents /kam/pripojit UUID=9dd1f8bb.. /kam/pripojit ext3 relatime 0 2
Potom už stačí někde v adresáři /kam/pripojit
vytvořit adresář, kterému dáte oprávnění, abyste do něj mohl zapisovat. Viz man chown
a man chmod
.
Poznámka: V *ubuntu obecně můžete (v konzoli) pracovat jako root díky příkazu:
sudo su -
(Budete to potřebovat např. pro úpravu /etc/fstab
.
Bohužel se mi tostále nedaří rozchodit:
Když pracuju v terminálu jako root a spustím s pomocí ALT+F2 /etc/fstab a do konzolky gedit zadám a pak zkusím uložit řádek
UUID= 9dd1b8f.... /home/demon/Dokumenty/Filmy ext3 relatime 0 2
tak mi to vyhodí hlášku: Nemáte oprávnění pro uložení souboru. Zkontrolujte prosím, že jste umístění napsali správně, a zkuste to znovu.
Pokud jsem v terminálu přihlášený jako sudo a pustím fstab podle návodu ve wiki příkazem gksudo gedit /etc/fstab
, tak jde cokoliv psát a ukládat, ale systém disk stále nevidí.
Já nevím, jestli to má smysl se se mnou otravovat, protože jsem asi úplný idiot a budu se muset,ač nerad, vrátit zpátky k oknům. ty sice mají spousty much, ale člověk nemusí ztrácet desítky hodin koumáním nad zprovozněním tak banálních věcí jako je mikrofon nebo HDD.
systém disk stále nevidí
Zakopaný pes bude v tom, že jste po úpravě /etc/fstab
nerestartoval OS Ubuntu, resp. že jste nezadal příkaz sudo mount -a
davam vypis z terminalu, jak sem postupoval:
demon@inferno:~$ gksudo gedit /etc/fstab
nyní jsem v gedit, reprodukuju zápis:
UUID=87619b4e-0729-4f90-be57-079383eb57d5 / ext3 defaults 0 1
UUID=e4652103-edb8-4113-ae9c-24a103c9f311 swap swap sw 0 0
UUID= 9dd1b8fb-0b99-42bd-9902-973d5b5c817d9d
home/demon/Dokumenty/Filmy ext3 relatime 0 2
ukládám, zpátky v terminálu:
demon@inferno:~$ sudo mount -a
mount: přípojný bod 9dd1b8fb-0b99-42bd-9902-973d5b5c817d9d neexistuje
mount: přípojný bod ext3 neexistuje
Jo, prava, ty jsou problem. Problem je, ze kdyz si prinesete disk s uid uzivatele, ktereho v systemu nemate, tak se privlastni rootovy a vy pak nemate pravo. Snad se to vylepsi po poradne integraci policy kitu do KDE. Lepsi je stejne na prenosne disky nepouzivat FS s komplexnim systemem prav. Nebo by mozna sel nastavit HAL/udev/devicekit, aby je to automaticky pripojovalo s parametrem umask ci tak neco.
Sory za hacky a carky, ale to ubuntu alpha 6 me nechce nastavit ceskou klavesnici.
Druhý disk je interní
Příkaz mount z terminálu:
tmpfs on /lib/init/rw type tmpfs (rw,nosuid,mode=0755)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
varrun on /var/run type tmpfs (rw,nosuid,mode=0755)
varlock on /var/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,mode=1777)
udev on /dev type tmpfs (rw,mode=0755)
tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=620)
fusectl on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
lrm on /lib/modules/2.6.28-15-generic/volatile type tmpfs (rw,mode=755)
securityfs on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
binfmt_misc on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw,noexec,nosuid,nodev)
gvfs-fuse-daemon on /home/demon/.gvfs type fuse.gvfs-fuse-daemon (rw,nosuid,nodev,user=demon)
No problem je prave asi s tim pripojenim, ze ho nevidi, protoze etc/fstab, kdyz tam napisu radek s UUID atd.
UUID= 9dd1b8f.... /home/demon/Dokumenty/Filmy ext3 relatime 0 2
tak hlasi, ze nemam prava; kdyz to zkousim z terminalu jako root. Kdyz to zkousim jako sudo, tak se da zapsat vsechno, ale nic nefunguje.
Tiskni
Sdílej: