Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Kdysi jsem koupil manželce "mazlíka" eee 901. Před nedávnem jsem tam se vší slávou nainstaloval eeebuntu založené na Ubuntu 9.04. Je tam ale nějaké novější jádro (myslím, že 2.6.30) a nějaké balíky pro asus_acpi.
Bohužel jsem zjistil, že tam nefunguje dvb-t karta Avermedia VOLAR (http://wiki.ubuntu.cz/AVerTV%20DVB-T%20Volar). Na mém počítači (dmesg) vidím, že modul dvb-usb volá firmware, na kartě se rozsvítí modrá dioda a já vím, že ji mohu použít. Na eeeubuntu asi na dvb-usb zapomněli a prostě tam není.
Takže konečně dotaz: jak na eeebuntu dostanu modul dvb-usb, popřípadě jiné, které nemám normálně k dispozici? Díky za rady.
Toho se právě trochu bojím. Zas takový geek nejsem :/ Existuje aspoň nějaká možnost, že bych vzal současnou konfiguraci a jen doplnil potřebné "větve" jádra? (pardon za terminologii)
zcat /proc/config.gz. Pokud ne, bude config v /usr/src/linux (hádám, že by mělo, jinde nevím, kde ho sehnat) 2) K nastavení voleb jádra radím použít
make menuconfig- xconfig ani gconfig mi nikdy moc k srdci nepřirostly, přece jenom šipkami se mi v tom orientuje nejsnáz (můj osobní názor, pokud nebude menuconfig vyhovovat, můžeš použít i ten xconfig/gconfig) Hlavně se nebát a zkusit to
Díky. Takže to vypadá, že se kompilaci jádra asi nevyhnu, co? :(
Neboj se a kompiluj (říká Gentooista).
:D Děkuju všem - Max, Standa i ehhe si zaslouží mé díky za psychickou podporu ;) Stejně tak Bednič, ikdyž je na druhé straně barikády...
Každopádně eeebuntu obsahuje kernel z array.org, takže zdrojáky si snadno opatřím a pak podle Standova návodu pojedu. Kdyby něco, tak se ozvu s prosbou o radu :)
Zatím díky
Na array.org se dají stáhnout i jiné verze jeder, našel jsem nějaký návod, ale ubuntu nemám, takže ho nedokážu posoudit. Ale dají se sehnat oficiální jádra pro ubuntu i jiných verzí, než je v aktuání stabilní distribuci. Někde jsem na to nedávno narazil, momentálně nevím odkaz, ale soudím, že by google pomohl.
Jirka
Tenhle návod je pro získání binární verze - tu tam právě mám nainstalovanou a podle mého neobsahuje podporu dvb-usb a možná i dalších potřebných modulů. Ještě jsem se do toho nepustil, ale měl by fungovat tento postup.
Hm, to bude možná ono. Nevěděl jsem, že ty jaderné moduly můžou být získány nezávisle na jádru...Super, ještě dneska vyzkouším. Díky!
To je ono! Povedlo se. Stačilo už jenom nakopírovat firmware.
Mimochodem poprvé jsem vyzkoušel MeTV a fakt se mi to líbí - prostě jednoduché, dokonce i nějaké nahrávání a parádní EPG. Doporučuju.
Všem děkuju!
jenom pro kontrolu, zkusil jste: locate dvb-usb modinfo dvb-usb
Zkoušel, díky. Mám tam i generic distribuční jádro 2.6.28-15 a tam modul je (lib/modules/2.6.28-15-generic/kernel/drivers/media/dvb/...), ale pro tu array.org (2.6.29-1-netbook) tam prostě není.
Modinfo: could not find module dvb-usb
Blbá otázka: co když ten modul prostě nakopíruju z té 2.6.28?
Tiskni
Sdílej: