Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Ahoj,
kolega se rozhodnul nasadit na svůj straší notebook linux a je na mně, abych přání převedl v realitu. Stroj je to postraší, 1.3GHz, 224Mb RAM, 10.4 GB disk. Uvažuju, jaký systém tam hodit. Kolega má jistou zkušenost s Ubuntu a mám-li fungovat jako "konzultant na telefonu" apod. upřednostnil bych tento systém též. Požadavky současného ubuntu už ale přesahují možnosti tohoto hardwaru a tak se obracím na Vás s radou, jaké distro zvolit pro slabší hw.
Uvažuji jít cestou minimal ubuntu a systém posléze vystavět na míru jak kolegovi, tak hardwaru. S DSL nebo puppy linuxem, které jsem v této souvislosti očuchával nemám zkušenost, ArchLinux mi přijde pro začátečníka nepříliš stravitelný.
Poraďte prosím vhodné distro, event čeho se vyvarovat při budování lehkého ubuntu.
Díky.
XBUNTU ti pojede v pohode
Dle tohoto testu nemá údajně xubuntu nižší nároky na paměť než ubuntu http://www.linux-mag.com/cache/7520/1.html , protože prý stejně používá nějaké náročné komponenty z gnome. Autor doporučuje lubuntu s LXDE.
ja bych ti doporucil slackware. postavis jej na miru a neni narocnej, navic stale staveny pro architekturu i486, dale mozna debian
z minimalistickych distribuci ti nevyberu nic, zadnou z nich neznam
na tomhle hardware si ale myslim, ze poslape vse, tak tam hod to, co opravdu znas, abys mohl jednoduse i po telefonu pomoct v pripade nejakych problemu :)
nechápu co je na Archu špatného- když se vyladí, tak už se na to přeci pak nemusíte sáhnout. Grafické klikátka to má taky...
DSL je v po9hode. mam 3.0.1 ty novejjsi jsou "horsi", rozumej vetsi.
NN
Xubuntu a nebo Slax, Wolvix ci Puppy, Slitaz.
Nepisete jake mate zkusenosti s konfiguraci systemu, zavadece ......
Dejte tam kolegovi na vyber i nekolik "live HDD" dister jako uvedeny Slax, Wolvix, Puppy, Slitaz apod. Vybere si v Grubu a osaha si to sam.
Proste dle libosti.
Tiskni
Sdílej: