Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj,
kolega se rozhodnul nasadit na svůj straší notebook linux a je na mně, abych přání převedl v realitu. Stroj je to postraší, 1.3GHz, 224Mb RAM, 10.4 GB disk. Uvažuju, jaký systém tam hodit. Kolega má jistou zkušenost s Ubuntu a mám-li fungovat jako "konzultant na telefonu" apod. upřednostnil bych tento systém též. Požadavky současného ubuntu už ale přesahují možnosti tohoto hardwaru a tak se obracím na Vás s radou, jaké distro zvolit pro slabší hw.
Uvažuji jít cestou minimal ubuntu a systém posléze vystavět na míru jak kolegovi, tak hardwaru. S DSL nebo puppy linuxem, které jsem v této souvislosti očuchával nemám zkušenost, ArchLinux mi přijde pro začátečníka nepříliš stravitelný.
Poraďte prosím vhodné distro, event čeho se vyvarovat při budování lehkého ubuntu.
Díky.
XBUNTU ti pojede v pohode
Dle tohoto testu nemá údajně xubuntu nižší nároky na paměť než ubuntu http://www.linux-mag.com/cache/7520/1.html , protože prý stejně používá nějaké náročné komponenty z gnome. Autor doporučuje lubuntu s LXDE.
ja bych ti doporucil slackware. postavis jej na miru a neni narocnej, navic stale staveny pro architekturu i486, dale mozna debian
z minimalistickych distribuci ti nevyberu nic, zadnou z nich neznam
na tomhle hardware si ale myslim, ze poslape vse, tak tam hod to, co opravdu znas, abys mohl jednoduse i po telefonu pomoct v pripade nejakych problemu :)
nechápu co je na Archu špatného- když se vyladí, tak už se na to přeci pak nemusíte sáhnout. Grafické klikátka to má taky...
DSL je v po9hode. mam 3.0.1 ty novejjsi jsou "horsi", rozumej vetsi.
NN
Xubuntu a nebo Slax, Wolvix ci Puppy, Slitaz.
Nepisete jake mate zkusenosti s konfiguraci systemu, zavadece ......
Dejte tam kolegovi na vyber i nekolik "live HDD" dister jako uvedeny Slax, Wolvix, Puppy, Slitaz apod. Vybere si v Grubu a osaha si to sam.
Proste dle libosti.
Tiskni
Sdílej: