Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
Google Chrome 120 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 120.0.6099.62 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Řeším problém zálohování file serveru a mám dva trochu protichůdné požadavky:
1) najít v záloze omylem smazané či přepsané soubory (pár dní zpátky)
2) mít v záloze reálný obraz primárního úložiště pro případnou obnovu
no a za třetí nechci plejtvat místem a časem.
Jak efektivně zálohovat, abych mohl v případě havárie obnovit systém do "aktuální" (v době poslední zálohy) podoby a zároveň byl schopen vytáhnout soubor, který jsem včera (předevčírem) smazal, či přepsal jinou verzí? Tedy mít obrazy systému za pár dní zpátky, ale s vyřešenou redundancí.
Server je Ubuntu se sambou, klienti přistupují jen přes sambu.
Zálohovat chci přes FTP na externí síťový disk, k dispozici mám pro zálohu dvojnásobnou kapacitu, než je na primárním serveru. 500GB -> 1TB
Děkuji.
bakula nebo jiny zalohovaci SW?
GIT si neudržuje nic jako pracovní kopie? V pracovním adresáři SVN jsou data dvakrát, tedy celkově třikrát + v repozitáři. Mohl by jsi prosím pro git uvést jak přesně by se to dělalo? Nejsem s ním zrovna kamarád a řeším něco podobného jako tazatel.Abych byl upřimný, tak netuším, jestli tam data budou 2x nebo 3x; pokud udržujete historii celého adresáře tak stejně budete potřebovat eventuelně místa mnohem víc.
Tivoli Storage Manager resi tvuj problem :)
Co třeba backuppc.sourceforge.net/ Funkční, spolehlivý výkonnný. Ověřeno zhruba dvouletým provozem, mohu doporučit.
Zdar!
Ano, mohu také plně doporučit backuppc. Nastavit mu dostatečný počet denních záloh, aby ponechával třeba 20 záloh po dni a až pak teprve to snížil na týdenní. Líbí si mi jeho "agilita", že se o vše stará sám.
Disk ARchive
dar.linux.free.fr/
Udělat na začátku měsíce plnou zálohu a pak každý den rozdílovou (buď od té plné nebo od předchozí rozdílové). Rozdílová záloha není binární, ale kopírují se celé změněné soubory.
Pro 7-zip je tuším v plánu přidat podporu ".dar" archivu, takže by to v budoucnu mohlo jít rozbalit i něčím jiným než darem. Existuje i plugin do Total Commanderu (ale s vadnou českou diakritikou).
Díky za všechny rady rdiff-backup vypadá, že řeší přesně to co potřebuju. Jdu si ho otestovat.
Tiskni
Sdílej: