Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Ahoj, mam na Linuxu problemy s vypalovanim. Jako SW pouzivam Nero 4. (Zkousel jsem i Gnome Baker, Brasero a K3b ale vsechny jsou u me naprosto nepouzitelne.) Vypalovacku mam s nejnovejsim FirmWare, oznaceni je HL-DT-ST DVDRAM GSA-T30N. Vypis logu prikladam souboru je dost dlouhy. Kdyz jsem ted napriklad vypalil DVD tak to probehlo OK, ale problem nastava kdyz to medium chci precist. Vypaloval jsme ho rychlosti 2x(max je 4x). Pri otevreni adresare cdrom to napise: Obsah slozky nebylo mozne zobrazit. Lituji nemohu zobrazit cely obsah cdrom0.
Dik za pripadne rady.
Do jineho PC jsme ho nedaval...zkusim pozdeji(nemam totiz k dispozici). Vypaloval jsme tak maly objem dat ze jsem si nevsimnul ze by bylo neoc vypalene...
A vypalovat přímo z příkazové řádky jste zkoušel? Viz man growisofs
, resp. man genisoimage
.
Nezkousel...chtel jsme ale popravde me odradil man. No vypada to ze se tomu nevyhnu:(
Je to v podstatě úplně jednoduchý. Pro základní vypalování DVD+/-R(W) stačí následujicí:
growisofs -dvd-compat -speed=4 -Z /dev/sr0 -iso-level 2 -J -r /adresarova/cesta
Pokud byste potřeboval víc informací, tak napište.
tak s tim vasim prikazem to funguje. Jinak to vypalovani s NERem... to CD nejde precist ani v jinam PC. Akorat to na nekolik min. zatuhne a pak to teda otevre ale nic na nem neni. Nechci ale po zbytek zivota palit z command lajny pac nevim ktere parametry tam napsat a ktere ne. Jinak ten growisofs umi i CD?
Na vypalování CD-R(W) se používá program wodim
.
Hmm clovek by rekl disc jako disc a ono je na to potreba jiny program. To je jakoby jste potreboval jiny prikaz na kopirovani na HDD a jiny na disketu/flash... OK ale budu to respektovat.
Tiskni
Sdílej: