Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Ahoj, mam na Linuxu problemy s vypalovanim. Jako SW pouzivam Nero 4. (Zkousel jsem i Gnome Baker, Brasero a K3b ale vsechny jsou u me naprosto nepouzitelne.) Vypalovacku mam s nejnovejsim FirmWare, oznaceni je HL-DT-ST DVDRAM GSA-T30N. Vypis logu prikladam souboru je dost dlouhy. Kdyz jsem ted napriklad vypalil DVD tak to probehlo OK, ale problem nastava kdyz to medium chci precist. Vypaloval jsme ho rychlosti 2x(max je 4x). Pri otevreni adresare cdrom to napise: Obsah slozky nebylo mozne zobrazit. Lituji nemohu zobrazit cely obsah cdrom0.
Dik za pripadne rady.
Do jineho PC jsme ho nedaval...zkusim pozdeji(nemam totiz k dispozici). Vypaloval jsme tak maly objem dat ze jsem si nevsimnul ze by bylo neoc vypalene...
A vypalovat přímo z příkazové řádky jste zkoušel? Viz man growisofs
, resp. man genisoimage
.
Nezkousel...chtel jsme ale popravde me odradil man. No vypada to ze se tomu nevyhnu:(
Je to v podstatě úplně jednoduchý. Pro základní vypalování DVD+/-R(W) stačí následujicí:
growisofs -dvd-compat -speed=4 -Z /dev/sr0 -iso-level 2 -J -r /adresarova/cesta
Pokud byste potřeboval víc informací, tak napište.
tak s tim vasim prikazem to funguje. Jinak to vypalovani s NERem... to CD nejde precist ani v jinam PC. Akorat to na nekolik min. zatuhne a pak to teda otevre ale nic na nem neni. Nechci ale po zbytek zivota palit z command lajny pac nevim ktere parametry tam napsat a ktere ne. Jinak ten growisofs umi i CD?
Na vypalování CD-R(W) se používá program wodim
.
Hmm clovek by rekl disc jako disc a ono je na to potreba jiny program. To je jakoby jste potreboval jiny prikaz na kopirovani na HDD a jiny na disketu/flash... OK ale budu to respektovat.
Tiskni
Sdílej: