OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj, mam na Linuxu problemy s vypalovanim. Jako SW pouzivam Nero 4. (Zkousel jsem i Gnome Baker, Brasero a K3b ale vsechny jsou u me naprosto nepouzitelne.) Vypalovacku mam s nejnovejsim FirmWare, oznaceni je HL-DT-ST DVDRAM GSA-T30N. Vypis logu prikladam souboru je dost dlouhy. Kdyz jsem ted napriklad vypalil DVD tak to probehlo OK, ale problem nastava kdyz to medium chci precist. Vypaloval jsme ho rychlosti 2x(max je 4x). Pri otevreni adresare cdrom to napise: Obsah slozky nebylo mozne zobrazit. Lituji nemohu zobrazit cely obsah cdrom0.
Dik za pripadne rady.
Do jineho PC jsme ho nedaval...zkusim pozdeji(nemam totiz k dispozici). Vypaloval jsme tak maly objem dat ze jsem si nevsimnul ze by bylo neoc vypalene...
A vypalovat přímo z příkazové řádky jste zkoušel? Viz man growisofs
, resp. man genisoimage
.
Nezkousel...chtel jsme ale popravde me odradil man. No vypada to ze se tomu nevyhnu:(
Je to v podstatě úplně jednoduchý. Pro základní vypalování DVD+/-R(W) stačí následujicí:
growisofs -dvd-compat -speed=4 -Z /dev/sr0 -iso-level 2 -J -r /adresarova/cesta
Pokud byste potřeboval víc informací, tak napište.
tak s tim vasim prikazem to funguje. Jinak to vypalovani s NERem... to CD nejde precist ani v jinam PC. Akorat to na nekolik min. zatuhne a pak to teda otevre ale nic na nem neni. Nechci ale po zbytek zivota palit z command lajny pac nevim ktere parametry tam napsat a ktere ne. Jinak ten growisofs umi i CD?
Na vypalování CD-R(W) se používá program wodim
.
Hmm clovek by rekl disc jako disc a ono je na to potreba jiny program. To je jakoby jste potreboval jiny prikaz na kopirovani na HDD a jiny na disketu/flash... OK ale budu to respektovat.
Tiskni
Sdílej: