V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Řešení dotazu:
chmod
normálně z shellu, práva se nastaví správně? Uživateli a skupině www-data
patří pro to, že pod tímto uživatelem běží webový server.
www-data
. Přepněte se na něj třeba pomocí su
nebo příkazy spusťte přes sudo
. Pokud to z shellu nepůjde, může jít buď o parametry připojení souborového systému, nebo SElinux (omezující daného uživatele). Pokud to z shellu půjde, může to být buď nějaká konfigurační volba PHP, nebo také SElinux (omezující Apache nebo PHP).
function make_dir($dir, $perm) { umask(0000); mkdir($dir, $perm); }
Možná raději takto:
function mkdir_perm($dir, $perm) { $old = umask(0000); mkdir($dir, $perm); umask($old); }
chmod
budete také potřebovat "vynulovat" masku, apod.
chmod()
nemá umask vliv, umask omezuje jen práva v okamžiku vytvoření souboru nebo adresáře.
umask
, ale jen udělat mkdir
a hned na to chmod
. Nebo se pletu?
chmod
, zbytečně.
umask()
/files/data$ ls -l drwxr-xr-x 2 www-data www-data 4096 2009-10-26 11:44 pokusNadrazeny adresar:
/files$ ls -l drwxrwxrwx 3 honza honza 4096 2009-10-26 10:42Hlavnim spravcem jsem ja.
mkdir()
, ze které vede přímý odkaz na funkci umask()
, kde je docela dlouhý popis i s příklady.
Ja bych rekl ze to bude nejaka ta konfigurační volba v PHP, jen nevim kde ji hledat.
Odpověď už jste ale dávno dostal. Tím, že ji budete ignorovat, nepřestane být pravdivá.
/tmp
a když to nepůjde, nastanou problémy. On by bohatě stačil i skript, který se pokusí použít wildcards.
Nejjednodušší je ale udělat privátní adresář buď /home/pht/tmp nebo /tmp/pht a je vymalováno.
Pro PHP ano, ale mluvil jsem spíš o linuxovém systému obecně.
Co když půjde zrovna o důležitého démona a problém nenastane hned při spuštění, ale v nestřeženém okamžiku někdy později?tak se to holt odhalí jako každé jiné selhání. Důležité věci je vhodné monitorovat. A ad
Kdyby nastavení práv na 1733 znamenalo nějaké významné posílení bezpečnostimáte pravdu, že obecně to nějaký podstatný zisk není.
To je ale dost podstatný rozdíl. Soubor /etc/shadow
není world-readable nikde (a pokud je, je to chyba), dokonce vznikl právě proto, aby nebyl world-readable (na rozdíl od /etc/passwd
, který world-readable být musí). Oproti tomu /tmp
má práva 1777 na naprosté většině systémů.
Netvrdím, že je v pořádku, když aplikace nebude fungovat, pokud jí nedovolím prohlížet obsah /tmp
. Ale spoléhat na to, že na takovou dříve či později nenarazím, bych si prostě nedovolil.
Tiskni
Sdílej: