Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Pokud provozujete takovouto hybridní síť, tak jste asi pochopil, že hesla si v LDAP ukládá každý systém jinam a jinak, případně máte před LDAP nějakou mezivrstvu (Sambu), která deleguje ověřování z windowsí domény na přihlašování se od LDAP. A pokud kromě Windows XP začnete přidávat stroje s novějšími verzemi Windows, zjistíte, že věci se mají opět jinak.
Kerberos nabízí více méně standardizovaný způsob autentizace, takže nemusíte řešit každý operační systém zvlášť, teoreticky by se měly umět domluvit. (Včetně autentizace NFS.)
Další výhoda Kebera je, že autentizuje nejen klienta, ale i server (na což Microsoft konečně přišel a s velkou slávou natlačil do CIFS nebo rdesktop serveru). Takže se konečně můžete při přihlašování na servery přestat ošívat, jestli skutečně komunikujete s pravým serverem. Dále to máme schopnost single-sign-on přímo všitou do protokolu, takže odpadá trapné cachování hesel na klientech a tak.
Ldap v podstatě není na autentikace uživatelů vůbec stavěný, takže pokud se takto použije, tak to s sebou přináší bezpečnostní problémy. Kerberos tímto netrpí.Dovolím si oponovat, jelikož jste si to nějak popletl. Jedním z důvodů vývoje LDAPu byla autentizace uživatelů. OpenLDAP se pro autentizaci běžně používá a byl pro to navržen. Komerční řešení, které toho umí podstatně víc, je např. eDirectory od Novellu. Kerberos se používá pro SSO (single sign-on). V jeho databázi je pouze uživatelské jméno a heslo. UID, GIDs, ... se získávají např. z LDAPu, který s Kerberem obvykle běží paralelně (v open source řešeních). Jelikož na své síti openLDAP s Kerberem již delší dobu provozuji, tak si dovolím tvrdit, že vím o čem mluvím. K původnímu dotazu: kombinace openLDAP+Kerberos se dá použít např. pro provoz NFSv4 s autentizací přes Kerberos. S Kerberem umí pracovat i Firefox (to se hodí např. pro přístup do všelijakých intranetových Wiki, kde se jinak musí zadávat uživatelské jméno a heslo).
když srovnáte postup autentikace LDAPem a Kerberem, tak zjistíteMě by to srovnání zajímalo, protože ani já v autentizaci proti LDAPu nevidím zásadní problémy.
Tiskni
Sdílej: