V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Byla vydána nová verze 5.2.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
XLibre Xserver je fork X.Org Serveru. Enrico Weigelt včera oznámil vydání verze 25.0 se slovy "tento fork je nezbytným, protože je výslovným přáním většiny současné skupiny X.Org (IBM / Red Hat) opustit projekt, nechat ho navždy shnít a blokovat jakékoli podstatné příspěvky, natož nové funkce".
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili (en) největší dosud zaznamenaný únik dat. Hackeři při něm odkryli skoro 16 miliard přihlašovacích údajů z celého světa včetně účtů společností Google, Apple, Facebook, dalších sociálních sítí nebo některých serverů státní správy.
Pokud provozujete takovouto hybridní síť, tak jste asi pochopil, že hesla si v LDAP ukládá každý systém jinam a jinak, případně máte před LDAP nějakou mezivrstvu (Sambu), která deleguje ověřování z windowsí domény na přihlašování se od LDAP. A pokud kromě Windows XP začnete přidávat stroje s novějšími verzemi Windows, zjistíte, že věci se mají opět jinak.
Kerberos nabízí více méně standardizovaný způsob autentizace, takže nemusíte řešit každý operační systém zvlášť, teoreticky by se měly umět domluvit. (Včetně autentizace NFS.)
Další výhoda Kebera je, že autentizuje nejen klienta, ale i server (na což Microsoft konečně přišel a s velkou slávou natlačil do CIFS nebo rdesktop serveru). Takže se konečně můžete při přihlašování na servery přestat ošívat, jestli skutečně komunikujete s pravým serverem. Dále to máme schopnost single-sign-on přímo všitou do protokolu, takže odpadá trapné cachování hesel na klientech a tak.
Ldap v podstatě není na autentikace uživatelů vůbec stavěný, takže pokud se takto použije, tak to s sebou přináší bezpečnostní problémy. Kerberos tímto netrpí.Dovolím si oponovat, jelikož jste si to nějak popletl. Jedním z důvodů vývoje LDAPu byla autentizace uživatelů. OpenLDAP se pro autentizaci běžně používá a byl pro to navržen. Komerční řešení, které toho umí podstatně víc, je např. eDirectory od Novellu. Kerberos se používá pro SSO (single sign-on). V jeho databázi je pouze uživatelské jméno a heslo. UID, GIDs, ... se získávají např. z LDAPu, který s Kerberem obvykle běží paralelně (v open source řešeních). Jelikož na své síti openLDAP s Kerberem již delší dobu provozuji, tak si dovolím tvrdit, že vím o čem mluvím. K původnímu dotazu: kombinace openLDAP+Kerberos se dá použít např. pro provoz NFSv4 s autentizací přes Kerberos. S Kerberem umí pracovat i Firefox (to se hodí např. pro přístup do všelijakých intranetových Wiki, kde se jinak musí zadávat uživatelské jméno a heslo).
když srovnáte postup autentikace LDAPem a Kerberem, tak zjistíteMě by to srovnání zajímalo, protože ani já v autentizaci proti LDAPu nevidím zásadní problémy.
Tiskni
Sdílej: