Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
No vypadá to jako nějaký úkol, takže spíš než hotové řešení ti napíšu po čem koukat.
man date
– kvůli datu> a další
– přesměrování výstupu do souboruman md5sum
– vypočte md5scp
nepoužívám``
– po vložení příkazu do těhle uvozovek(?) ho můžeš použít jako obsah proměnné, dalo by se říct, že to výstup programu převede na string.
Věnoval jsi tomu skoro hodinu, hezky :D Co za to, že ti ho někdo napíše ?
přesně...už jsem něco napsal, ale píše mi to syntax error, přesně jak jsi napsal, porovnání toho otisku md5sum v tom vytvořeném souboru a toho zkopírovaného: napsal jsem:
mohl by to někdo prosím opravit:)
#!/usr/bin/bash
OTISK=md5sum soubor /linux (tady nevím jak mám zadat tu cestu)
OTISK2=md5sum soubor /zajic
# Vytvorim si nějakej soubor s aktuálním datem
date > soubor
# SSH linux
ssh linux md5sum soubor
# Zkopiruju souboru nekam
scp soubor linux:zajic
if [ "OTISK" == "OTISK2" ]; then echo "Otisky jsou stejné"
if [ "OTISK" != "OTISK2" ]; then echo "Otisky nejsou stejné"
Pokud chces ulozit vystup prikazu do promenne, musis pouzit jednu z nasledujicich konstrukci:
PROMENNA=`prikaz`
nebo
PROMENNA=$(prikaz)
date > soubor;
zkopírování na kmlinux pod názvem "zajic"
scp soubor kmlinux:~/zajic
ověření jestli zajic a soubor maji stejný md5sum
ssh kmlinux:~/zajic md5sum zajic|sed "s/zajic/soubor/"|md5sum -c
nevím jestli je to přesně to co chcete, ale vycházet z toho určitě půjde
ps. co budete dělat až slečna dostane druhej DÚ?
To jsem rád...v manuálu jsem si našel to co píše wamba, že ten md5sum -c kontroluje otisky...takže když jsem to celé upravil, a spustil, tak mi vyskočila hláška V POŘÁDKU, takže to asi znamená že to ty skripty zkontrolovalo...ale já bych tam teď potřeboval vložit podmínku, nejspíš if, takovou která mi bude řikat že jestli jsou stejné (v pořádku) tak aby mi to napsalo (echo "Otisky jsou stejné" no a to nevím jak udělat..a pak si myslím že by skript byl hotový, jo a ještě moc nechápu co znamená to sed.
aktuální skript:
#!/usr/bin/bash
# Vytvorim si nějakej soubor s aktuálním datem
date > soubor
# Zkopiruju soubor na kmlinux pod jiným názvem
scp soubor kmlinux:~/zajic
# Zkontroluji jestli mají soubor a zajíc stejné otisky
ssh kmlinux md5sum zajic |sed "s/zajic/soubor/" |md5sum -c
sed s/zajic/soubor/
změní "zajic" na "soubor"
zkuste spouštět postupně
ssh kmlinux md5sum zajic
ssh kmlinux md5sum zajic |sed "s/zajic/soubor/"
k tomu echu co využít &&
sed
mění pouze výstup md5sum
, ale pouze první část ne hash. Do souboru "soubor" ani "zajic" vůbec nezasahuje, tam je pořád čas.
&&
se používá jako "and"
podobně ||
jako "or"
zkuste true && echo "pravda" || echo "lez"
resp. false && echo "pravda" || echo "lez"
ssh server md5sum soubor|sed 's/soubor$/zajic/'| md5sum -c >/dev/null 2>&1 && echo "pohoda"|| echo "nn"
ale pomalu se v něm začínám ztrácet sám, tak že doporučuji z toho pouze vycházet a vhodně upravit (rozdělit, ...)
>/dev/null
znamená, že standartní výstup je přesměrován do "/dev/null", tedy bude ztracen
2>&1
že bude standartní chybový výstup přesměrován na standartní výstup
celkově to znamená, že veškerý výstup z předešlého příkladu se nezobrazí.
#!/usr/bin/bash # Vytvorim si nějakej soubor s aktuálním datem date > soubor # uložim si md5sum # | roura přesměrovává výstup jednoho programu na vstup druhého # cut -d" " -f 1 výstup rozseká a vrátí první položku (checksum) LOCALSUM=`md5sum soubor | cut -d" " -f 1` # Zkopiruju soubor na kmlinux pod jiným názvem scp soubor kmlinux:~/zajic # uložím si checksum vzdáleného souboru REMOTESUM=`ssh kmlinux md5sum zajic | cut -d" " -f 1` if [ "$LOCALSUM" == "$REMOTESUM"]; then echo "Hurá, řetězce jsou stejné" else echo "Něco se posralo" fi
#!/bin/bash SOUBOR1=$1 SSHSERVER=$2 SOUBOR2=$3 date > ${SOUBOR1} OTISK1=$(md5sum ${SOUBOR1}); OTISK1=${OTISK1% *} scp ${SOUBOR1} ${SSHSERVER}:${SOUBOR2} OTISK2=$(ssh ${SSHSERVER} md5sum ${SOUBOR2}); OTISK2=${OTISK2% *} if [[ "${OTISK1}" == "${OTISK2}" ]]; then echo "Stejny otisk: ${OTISK1}" else echo "Otisky jsou ruzne: ${OTISK1} ${OTISK2}" fi
./skript.sh soubor kmlinux zajic
ssh kmlinux md5sum zajic|sed "s/zajic/soubor/"|md5sum -c
Tiskni
Sdílej: