Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
>>>Potrebuji vsak poradit jak tento linux spustit na pocitaci ktery neumi bootovat z usb popripade jak toto poresit.
V pripade Slaxu si Puppy to neni problem. Nakopirujte potrebne soubory z cd na flashdisk a nabootujte pc z cd a s pripojenou flashkou. Z cd se zavede jadro a initrd, mikrosystem prohleda diskova zarizeni pc a pokud na nich budou nalezeny potrebne soubory tak se zacnou dale nacitat z onoho zarizeni. Ve Vasem pripade z flashky.
Pozor .... tohle neni pravidlo a nemusi to fungovat u vsech dister. Dle moji zkusenosti tak funguji vsechna distra na bazi Slaxu a Puppylinuxu.
Slax na to dokonce ma upravene special boot cd jez obsahuje pouze zavadec, kernel a initrd.
Viz zde: http://ftp.sh.cvut.cz/MIRRORS/slax/SLAX-6.x/
Potrebuji vsak poradit jak tento linux spustit na pocitaci ktery neumi bootovat z usb popripade jak toto poresit.Napadá mě dát jádro + initramdisk na CD.
Dale by jsem tuto flashku potreboval rozdelit tak, aby na ni sly spoustet i portable aplikace pro windows.To se dá vyřešit tím, že na flashce vyrobí dva oddíly a ten první se naformátuje na FAT a Linux se nechá na tom druhém. Nebo lze mít jeden velký FAT oddíl a na něm soubor s linuxovým FS (squash? ext2?) a při bootu ho namountovat přes loopback. Ale to je trošku pomalejší.
>>>Potrebuji dostat linux na USB flashku.
Co si mame pod tim predstavit ? Snad uz nejakou distribuci ne (Slax, Ubuntu ....) ?
1) Naformatujte flashku jako FAT 32. Na swap se vybodnite. Pokud PC nebude mit dostatek ram (aspon 256 MB) tak to swap na flashdisku nevytrhne. Ac jej samozrejme vytvorit muzete. Pouzijte Gparted. Pamatujte !!! FAT 32 oddil musi byt jako prvni a swap jako druhy. Jinak s tim maji win problemy - proste se z nich k datum nedostanete (toto se tyka win xp, vyssi os se s tim jiz popraly dobre)
2) Stahnite si treba Slax a primountujte iso image (ve windows pouzijte treba winrar ci 7zip) - jsou v nem dva adresare (boot a slax) a ty oba zkopirujte na flashku.
3) V adresari boot je skript neco jako bootinst.bat (pro win (pouze xp)) a bootinst.sh (*nix) Spustte jej a nasledujte pokyny z terminalu.
4) Flashdisk je jiz bootovaci a muzete vesele bootovat Slax.
5) Nyni si jiz muzete do souboru slax.cfg pridavat svoje polozky pro bootovaji jinych live distribuci (treba Puppylinux apod)
6) Jak jsem uvedl flashka je naformatovana jako FAT 32 takze ji muzete pouzit i ve win jako kazdou jinou, nakopirovat si na ni portable win aplikace, svoje data apod.
Bezne to takto pouzivam a bezproblemu vse funguje. Vyzkouseno na 4 ruznych flashkach i ext USB HDD WD.
Budiz extremni priklad - toto jde provozovat i na DVD RAM ! ..... Ale to spis jen pro zajimavost
Tiskni
Sdílej: